Art & Kulturë

Elbasani fiton festivalin e orkestrave të harqeve dhe muzikës së dhomës

Festivali  “Takimi kombëtar i orkestrave të harqeve, muzika e dhomës” dhe krijimtaria e saj ka cekur fundin e  rrugëtimit të tij tre ditor ku u shpalosen vlerat artistike nga grupet. Pjesmarrese, por edhe interesimit te artedashësve te shumte që mbushën sallën e teatrit Skampa.  Për të dytin  vit  orkestra e harqeve të Elbasanit u shpall […]

Muzeu Etnografik në Elbasan ekspozitë me veshje tradicionale

Muzeu Etnografik në Elbasan ka hapur sot dyert për qytetarët ku nuk kanë munguar edhe pjesëmarrja e artizanëve të qarkut të Elbasanit. Punimet artizanale nga zona e Shpatit, Shmilit, Çermenikës, Elbasanit, Godoleshit janë prezantuar nga vetë artizanët e këtyre zonave, të cilët ruajnë këtë traditë shekullore të qarkut të Elbasanit. Kostume popullore të punuara me […]

restaurim

Pas 31 vitesh, restaurim i Kishës së Shën Kollit në Shelcan të Elbasanit

ATSH/- Kisha e Shën Kollit, në fshatin Shelcan të Elbasanit do t’i nënshtrohet restaurimit pas evidentimit dhe dokumentimit të problematikave nga ana e specialistëve të Institutit të Monumenteve të Kulturës. Specialistët kanë kryer një inspektim në  ku kanë evidentuar probleme si nga ana strukturore, ashtu dhe degradime të materialeve. Nga ndërtesa e vjetër në këtë […]

50 fotografi nga filmi “Skënderbeu” në kalanë e Elbasanit

Një ekspozitë mahnitëse me 50 fotografi të shkëputura nga filmi “Skënderbeu”, në skenat e tij të xhiruara në qytetin e Gjirokastrës është çelur sot në kalanë e qytetit e Elbasanit. Kryetari i bashkisë Qazim Sejdini së bashku me Kryetarin e Grupit Parlamentar PS, Taulant Balla, Prefektin Gledian Llatja dhe Kryetarin e Qarkut Bukurosh Stafa vizituan […]

”Shirli Valentina” në Elbasan, udhëtimi i jashtëzakonshëm i një gruaje të zakonshme

Komedia “Shirli Valentina” me aktoren Olta Daku shoqëroi publikun për dy mbrëmje me radhë në skenën e teatrit “Skampa” në qytetin e Elbasanit. Vepra e autorit Willy Russell në skenë me regji nga Driada Dervishi dhe protagoniste në rol aktoren e njohur Olta Daku vijon të udhëtojë në skena të ndryshme të teatrove për publikun. […]

Ka nisur edicioni i 20-të i Festivalit të Teatrove në Elbasan

Festivali Ndërkombëtar i Teatrit Bashkëkohor mbush plot 20 vite. Ky edicion, i 20-ti, përkon edhe me 100 vjetorin e vënies në skenë të një shfaqjeje teatrale në Elbasan. “Atlasi i Tranzicionit” është motoja e këtij viti, ndërsa drejtori i Festivalit, Adonis Filipi flet për rrugëtimin 20-vjeçar. “Ky festival, në dimensionin që ka si një festival […]

“Shërbëtoret” ndalojnë në Teatrin “Skampa” të Elbasanit, mos i humbisni

Kryevepra e dramaturgjisë franceze “Shërbëtoret”, do të shfaqet këtë rradhë në Teatrin “Skampa” të qytetit të Elbasanit, më 13 & 14 prill, ora 19:00. Kjo dramë është shkruar nga Jean Genet dhe portretizon tre shërbëtore, të cilat luajnë një lojë fantastike, ku urdhërohen dhe janë në kryengritje të vazhdueshme ndaj zonjës së tyre. Madama e […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).