Art & Kulturë

Korça me bibliotekë të re

Qyteti i Korçës tashmë do të ketë një bibliotekë e cila i përmbush të gjitha kushtet dhe standardet për të qenë e tillë. Kryeministri Edi Rama ka publikuar pamje nga biblioteka e re e qytetit të Korçës, e cila do të ketë më shumë hapësira sociale dhe kulturore për qytetarët. “Në Bibliotekën e re të […]

Foto/ Kjo është biblioteka më moderne në botë

Biblioteka kombëtare e Katarit në Doha është inaguruar këtë të hënë, duke u bërë kështu projekti më modern bibliotekar në botë. Emiri i Katarit, Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani, është personi që inaguruoi zyrtarisht ndërtesën, duke vendosur në raftet e saj librin e 1 miliontë, që ishte një kopje e dorëshkrimit të rrallë të […]

Një bibliotekë për shkollën e Krrabës

Ju të gjithë mund të keni dëgjuar për Krrabën kohët e fundit pasi atje ndodhet Syri i Cikllopit, një nga zona më turistike në sy vitet e fundit. Në Krrab nuk ka shumë mundësi për fëmijët dhe shkolla nuk ka mjaftueshëm libra, jo vetëm për ato çfarë kërkohen në orën mësimore, por dhe për libra […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).