Art & Kulturë

Omletë me brokoli. Burim vitaminash dhe fibrash për organizmin tuaj!

Brokoli, një nga produktet e vjeshtës, më të rëndësishme për shëndetin tuaj. Përmban shumë antioksidues si vitamina C, vitamina A, vitamina E, karotenoide, zeaksanthine, vitamina të kompleksit B, zink, kalium, natrium, shumë fibra. Ndikimi i tij pozitiv është në shumë sisteme të trupit.

Si do ju këshillonim ta konsumonit?

Pasi ta keni larë mirë, vetëm 1-2 minuta në ujë të valuar mjafton dhe me pas i shtoni vaj ulliri dhe lëng limoni të freskët.

Këshillë: Vaji i ullirit ndihmon në përthithjen e vitaminave që treten në yndyrë dhe i përforcon fuqitë antioksiduese në kombinim me lëngun e limonit!

Një alternativë darke ose dhe një drekë të lehtë:

Përbërësit:

  • 300 gr brokoli të zier
  •  4 vezë
  • 1/2 filxhan qumësht
  • 4 lugë miell
  • 300 gr gjizë ose mozarela
  • 3 lugë gjelle vaj ulliri
  • kripë, piper

Përgatitja:

  • Bëhen bashkë të gjitha produktet dhe futen në furrë për 10 minuta afërsisht.
  • Kur e servirni, mund të shtoni dhe pak djathë kaçkavall të grirë sipër. Ju bëftë mirë!

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).