Art & Kulturë

Petë sfoliat me pulë dhe brokoli

Përbërësit:1 petë sfoliatë1 filetë pule150 g brokoli i zier150 g djathë Gouda2 lugë parmigianoKripëPiperE verdhë vezeFara susami Përgatitja: Ziejmë filetën e pulës dhe brokolin, i presim në copa të vogla së bashku me djathin. Vendosim në tavë petën sfoliatë, e mbushim me pulën, brokolin dhe djathrat, e rregullojmë shijen me kripë dhe piper. Presim anët e […]

Reklama për mallra pa dëshirën tuaj në telefon? Ja ku të ankoheni që të mos ndodhë më

Agjencia e Mbrojtjes së Konsumatorit pranë Bashkisë së Tiranës ka një njoftim të rëndësishëm për të gjithë qytetarët që janë ndjerë të bezdisur nga telefonatat e panumërta nga ana e kompanive të ndryshme për reklamimin e produkteve të tyre. Të gjithëve ne na ka rënë telefoni, të paktën njëherë, nga kompani të cilat duan të […]

Si ta përgatisni reçelin e portokallit

Portokalli është i pasur me fibër dietike, minerale dhe vitamina. Shija e portokalleve të freskëta nuk ka të krahasuar dhe është gjithnjë tërheqëse. Ky frut përmban pak kalori dhe asnjë gjurmë yndyre apo kolesteroli. Portokalli është i pasur me fibër dietike, minerale dhe vitamina. Një kokërr e vetme përmban 170 substanca të ndryshme mirëbërëse dhe […]

Konsumoni arra dhe nuk do të plakeni kurrë

Një studim i ri ka zbuluar se konsumimi i arrave lufton plakjen. Studiuesit nga Spanja dhe Kalifornia zbuluan se ngrënia e arrave nga të rriturit e shëndetshëm kishte pak efekt në funksionimin e tyre, ndërsa efekti më i madhe ishte tek të rriturit e moshuar që pinë duhan. Studimi përfshiu afërsisht 640 të moshuar, me […]

Video/ E shpejtë dhe e shijshme, si të bëni sufle

Përbërësit që ju duhen janë: gjalp, vezë, vanilje, sheqer, çokollatë dhe pak kripë. Kaq! 1. Fillimisht shkrini çokollatën 2. Pastaj përgatisni tavat e vogla ku do të vendosni ëmbëlsirën. Pasi t’i keni lyer anët e tyre me gjalpin e shkrirë, hidhini sheqer. 3. Rrihni të bardhat e vezëve derisa të bëhen në formë shkume 4. […]

COVID-19/ Ministria e Shëndetësisë: 21 raste të reja, shkon në 539 numri i të prekurve

Ju bëjmë me dije se ka vijuar puna në terren për identifikimin e rasteve të reja dhe gjurmimin e kontakteve të rasteve, të konfirmuara pozitive. Në 24 orët e fundit janë testuar 253 persona të dyshuar me COVID-19. Nga rezultatet e testimeve janë konfirmuar 21 raste pozitive me COVID19. Nga rastet e reja 11 i […]

A rikthehet koronavirusi?

Qendrat e Koresë së Jugut për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (KCDC) raportuan tëpPremten se 2.1% e pacientëve të shëruar nga koronavirusi kanë rezultuar sërish pozitivë. Nga 7,829 pacientë të cilët u shëruan prej Covid-19 dhe u çliruan nga izolimi, 163 janë përsëri pozitivë. Aktualisht është e paqartë përse ndodh ky rikthim i virusit, një […]

Lëngjet e frutave që ju forcojnë imunitetin

Lëngu i portokallit: Lëngu i portokallit jo vetëm që ka veti anti-inflamatore, por konsumimi afatgjatë shoqërohet gjithashtu me kolesterol të ulët, tregojnë disa studime. Studime të tjera gjithashtu tregojnë se pirja e disa gotave me lëng portokalli parandalon inflamacionin që mund të shkaktohet nga një vakt me yndyrë të lartë, sipas studimit në vitin 2017 […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).