Art & Kulturë

Ja cili është dokumenti më i vjetër i shkrimit shqip

Muzeu Historik Kombëtar ka kujtuar Formulën e Pagëzimit që njihet si dokumenti më i vjetër i shkrimit shqip deri sot. Dorëshkrimi latinisht me “Formulën e Pagëzimit” u gjet në bibliotekën “Laurenziana” të Firences nga historiani rumun Nikolla Jorga dhe u botua prej tij me 1915. Ajo është një fjali e shkurtër shqip (Unte’paghesont premenit Atit […]

Hapet panairi tradicional “Blej Shqip”

Komuna e Prishtinës në bashkëpunim me Bashkimin e Dhomave të Tregtisë dhe Industrisë së Shqipërisë, organizon për nder të ditës së flamurit, panairin tradicional “Blej Shqip” 2018. Ky panair tashmë tradicional mbahet në qendër të qytetit dhe vizitohet nga dhjetëra mijëra qytetarë shqiptarë e të huaj dhe ka për synim promovimin e produkteve nga të […]

Filmi shqip ‘Bloodlands’ nominohet në disa kategori në çmimet australiane ASSG

Filmi horror “Bloolands”, ku luan aktorja shqiptare Ilire Vinca, ka marrë disa nominime në çmimet prestigjioze ASSG Awards 2017. “Bloodlands” ka marrë nominime në kategoritë miksimi më i mirë muzikor, Andrew Plain Award for Best Film Sound Design, Member’s Choice dhe Soundtrack of the Year. “Bloodlands” është lansuar në shkurt të këtij viti. Filmi me […]

Netët e leximit të dramës Shqipe 3

Teatri Kombëtar, rifillon aktivitetin “Netët e leximit të dramës shqipe 3”. Ju mirëpresim nesër dt.1 Shtator ora 18:00 në leximin skenik të veprës “Fisnkët” me autor Ylljet Aliçka, lexojnë aktorët e Teatri Kombëtar.Leximi do të mbahet në studion e madhe te provave të Teatrit Kombëtar. Ditën e shtunë dt.2 Shtator ora 18:00 në kuadër të […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).