Art & Kulturë

“Dielli dhe Hëna Nëna”/ Koncert për mësuesit dhe nënat

“Dielli dhe Hëna Nëna” – Koncert festiv kushtuar figurës së mësuesit dhe nënës! Këngë e kërcime nga fëmijët e talentuar të Qendrës Kombëtare të Kulturës e artistët e vegjël të grupeve Shake Dance Studio, Art Revolution Dance, Jolie Danse e yjet e së Ardhmes. Festojmë sëbashku, nga ora 11:00 te Amfiteatri i Tiranës – Parku […]

Rita Ora: Nëna ime është heroina ime

Këngëtarja me famë botërore, Rita Ora, ka folur për Kosovën dhe shpërnguljen e familjes së saj në Britani të Madhe, në emisionin amerikan “Live Kelly and Ryan”. Në këtë emision krijuesja e hitit botëror “Anywhere” tregoi se në kohën e shpërnguljes në Londër, nëna e saj u diagnostikua me kancer të gjirit, sëmundje të cilën […]

Nëna dhe fëmija

Jon Fosse është një nga shkrimtarët bashkëkohor norvegjez më të përkthyer dhe të interpretuar. Kritikët e kanë cilësuar si një nga autorët më inteligjente të dramës dhe letërsisë bashkëkohore. Shfaqja “Nëna dhe fëmija” trajton njerëz që vuajn nga izolimi total, vetmija dhe vështirësi komunikimi . Personazhet e Fosse-së janë të ngecur në mendimet e tyre […]

‘Let’s Dance’ rikthehet në ndihmë të nënave dhe fëmijëve

Tashmë e shndërruar në një ngjarje tradicionale të përvitshme në skenën e filantropisë në Kosovë, ngjarja “Të vallëzojmë për nënat dhe fëmijët – Let’s Dance” rikthehet më 21 shtator 2017, në Duplex Premium në Prishtinë, duke filluar nga ora 20:00. Ngjarja organizohet nga Fondacioni Aksioni për Nëna dhe Fëmijë dhe Crimson Capital falë mbështetjes së […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).