Art & Kulturë

Mbrëmje austriako-shqiptare (lexim skenik)

Një mbrëmje austriako-shqiptare me lexime skenike Lexojnë/Interpretojnë: Jennifer Weiss – dramatuge në Teatrin e Gracit Julia Franz Richter – aktore në Teatrin e Gracit Aline Sarah Kunisch – aktore në Vjenë Juli Emiri – aktore në Shqipëri Tekstet që do të lexohen në gjermanisht dhe shqip: Poezi nga Ingeborg Bachmann Poezi nga Lindita Komani Fragment […]

Dhjetë librat që duhen lexuar, sipas Helena Kadaresë

Shkrimtarja dhe përkthyesja e njohur shqiptare, Helena Kadare, ka përzgjedhur 10 libra të cilët vlerëson se duhen lexuar nga shqiptarët. Lista me arsyetimet përkatëse janë si më poshtë: 1. “NDERI I HUMBUR I KATERINA BLUMIT”, HEINRICH BÖLL Të mërkurën, më 20.2.1974, në vigjilje të festave të karnavaleve, një grua e re njëzeteshtatëvjeçare del në një […]

Netët e leximit të dramës Shqipe 3

Teatri Kombëtar, rifillon aktivitetin “Netët e leximit të dramës shqipe 3”. Ju mirëpresim nesër dt.1 Shtator ora 18:00 në leximin skenik të veprës “Fisnkët” me autor Ylljet Aliçka, lexojnë aktorët e Teatri Kombëtar.Leximi do të mbahet në studion e madhe te provave të Teatrit Kombëtar. Ditën e shtunë dt.2 Shtator ora 18:00 në kuadër të […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).