Art & Kulturë

Kosova për herë të parë në Berlinale me filmin “Në mes”

Për herë të parë Kosova shkon në Berlinale me filmin “Në mes”. Ishte vetë Festivali Ndërkombëtar i Filmit BERLINALE që njoftoi pjesëmarrjen e filmit të autorit Samir Karahoda në garën ndërkombëtare të filmave të shkurtër. Prezantimi i Kosovës në pothuaj ngjarjen më të madhe filmike në Evropë tregon që sukseset e mëparshme nuk kanë qenë […]

Premiera Kosova, jo ,,o,,.

Shfaqja sjell kërkimin e dinjitetit, të dy shokëve që të dy rreth moshës 40-45 vjeçare. Njëri emigrant në Gjermani e tjetri në Kosovë. Balerina freskon ngjarjen me lojëra të ndryshme. Bekimi dhe Linda përmes dialogut sarkastik i rrëfehen gjeneralit te varri i tij, çka po ndodhë më “Kosova-n jo, o-n”…Bazuar në Kadare, Chekhov. Kjo shfaqje […]

‘Kosova KamerFest’ sjell sonte koncertin e dytë

Sot më 18 tetor do të bëhet hapja zyrtare e festivalit ‘Kosova KamerFest’. Edicioni i 18-të i këtij festivali, do të sjellë emra të ndryshëm të muzikës klasike në vend, ndërsa sonte do të dalë para publikut kosovar ‘Fryma e re e garës ARSKosova’ dhe Orkestra Harkore KamerFest. Do të interpretojnë: Andi Duraku-piano, ‘Fituesi Grand […]

Eksploro Kosovën me anë të fokusit të alpinistëve

Alpinistë të ndryshëm shpesh marrin rrugën për të eksploruar bukuritë natyrore në Kosovë, por gjatë këtij eksplorimi, kur ata përballen me bukuritë e natyrës, është e pamundur të mos shkrepin edhe ndonjë fotografi. USAID Kosovo, ka shpalosur një album me fotografitë më të bukura të shkrepura nga alpinistët gjatë udhëtimeve të tyre. Me të vërtetë […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).