Art & Kulturë

Ekskluzive/ Bëhuni gati, çifti më i famshëm i karantinës do nxjerrë këngën e re dhe ja cila do jetë

Tani të gjithë e njohim çiftin më të famshëm të karantinës. Ata janë Ermira dhe Gjergji e u bënë të famshëm, pa u munduar fare, madje pa dëshirën e tyre, sepse në grupin e miqve në Whatsapp dërguan një këngë të cilën të gjithë e kishim dëgjuar, por asnjëherë në atë version. Kënga “Bananja” e […]

Ëmbëlsirë me banane

Këtë recetë do ta adhuroni, sepse ka si përbërës ‘Nutella’ dhe banane. Përbërësit 60 gr sheqer pluhur 1 vezë 165 ml qumësht (i freskët) 75 gr miell i tipit 00 20 gr gjalpë 12 gr kakao pluhur (e hidhur) gjysmë shkop vanilje 20 gr bajame ((të prera hollë)) 3 lugë kokos (i thatë) 6 banane (të vogëla) 20 gr lajthi 200 gr Nutella 20 gr stika (të grira) 200 gr reçel luleshtrydheje     Përgatitja […]

I keni parasysh ato fijet e bananes, mos i hidhni…

Të paktë janë ata të cilët nuk i pëlqejnë bananet. Ato janë burim i shkëlqyeshëm i kaliumit, janë të pasura edhe me vitamina dhe materie ushqyese, mirëpo janë edhe burim i shkëlqyesen nëse dëshironi të ëmbëlsoheni. Por a e dini se çfarë janë fijet të cilët mbeten në banane kur e qëroni? Shumica e njerëzve […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).