Art & Kulturë

Personaliteti i famshëm botëror Andrew Visnevski del në mbështetje të teatrit shqiptar

Andrew Visnevski, një personalitet me ndikim në fushën e teatrit në gjithë botën, ka shprehur qëndrimin e tij pro kandidaturës së aktorit Laert Vasili për drejtor të Teatrit Kombëtar. Visnevski u ka dërguar një mesazh autoriteteve shqiptare, në të cilën shprehet për Vasilin se “Reputacioni i tij si një artist i mirë i teatrit parapriu […]

Vdes aktori amerikan Martin Landau

Aktori fitues i çmimeve Oscar, Martin Landau, vdiq në moshën 89 vjeçare. Landau ishte yll i Hollywoodit i cili fitoi çmimin e madh “Academy Award” në vitin 1994 në filmin Ed Wood. Vetëm pak kohë më parë, aktori e kishte festuar edhe ditëlindjen e tij të fundit, ndërsa la pas vajzat e tij Susise Landau […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).