Art & Kulturë

Shuhet legjenda e kinemasë Franco Zeffirelli

Regjisori dhe producenti i njohur italian, Franco Zeffirelli, vdiq në moshën 96-vjeçare, bëri të ditur fondacioni i krijuar prej tij.

‘’Zeffirelli vdiq në shtëpinë e tij në Romë, pas një sëmundjeje të gjatë’’, theksoi fondacioni.

I lindur në Firence më 12 shkurt 1923, Zeffirelli u bë i njohur me “Romeo and Juliet” dhe “L’adddomesticheria” me Elizabeth Taylor dhe Richard Burton.

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).