Art & Kulturë

Romeo dhe Zhuljeta, live në Cineplexx

Në Verona, Romeo dhe Zhuljeta bien cmendurisht në dashuri me njëri-tjetrin, teksa familjet e tyre, përkatësisht Montagët dhe Kapuletët gjenden në një rivalitet të hidhur, i cili përfundon në një tragjedi.

Alexei Ratmansky, drejtori artistik i Bolshoi Ballet vë në skenë premierën e prodhimit të tij me një ritregim të freskët të klasikes së dashur të Shekspirit. Adoptimi i tij brilant dhe i detajuar mbi bazën muzikore romantike të Prokofiev, rindez historinë më të njohur të letërsisë, si asnjë koreografi klasike baleti në ditët e sotme.

Leave a reply

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).