Art & Kulturë

Parlamenti ngjitet në qytetin e Shkodrës, e keni parë?

At Gjergj Fishta është një prej figurave më të rëndësishme të Shqipërisë, ku ka shpalosur talentin e tj edhe në krijimin e disa veprave letrare mjaft të vyera.

Image may contain: 1 person, on stage and indoor

“Gomari i Babatasit” është njëra prej këtyre veprave, e cila është duke u shfaqur në teatrin “Migjeni” të qytetit të Shkodrës. Premiera e kësaj shfaqje u dha dje, më 12 prill dhe do të vazhdojë çdo ditë deri më 15 prill, e diel, ora 19:00.

Image may contain: 3 people, people standing, people sitting and suit

Me regji nga Altin Basha, aktorët janë kthyer në deputet, të cilët portretizojnë rolin e vërtet të deputetëve shqiptarë, lojën teatrale dhe shfaqjet e tyre të përditshme.

Image may contain: 13 people, suit

Në role interpretojnë: Zyliha Miloti, Besnik Çinari, Rita Gjeka, Jozef Shiroka, Pjerin Vlashi, Merita Smaja, Simon Shkreli, Nikolin Ferketa, Rajomnda Marko, etj.

Image may contain: 3 people, people smiling, people standing, crowd, concert and indoor

Leave a reply

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).