Art & Kulturë

“Oscars” dhe mbrëmja plot surpriza! Ja fituesit

Filmi “Green Book” ishte fitues më i madh i Oskar. “Green Book” mori çmimin e filmit më të mirë.

Aktorja britanike Olivia Colman u shpall aktorja më e mirë për rolin e saj në “The Favourite” dhe Rami Malek mori çmimin e aktorit më të mirë për rolin në Bohemian Rhapsody

“Rhapsody Bohemian” fitoi më shumë çmime, në total katër, ndërsa “Roma” dhe “Black Panther” fituan tre çmime secila.

Fituesit si më poshtë:

Bohemian Rhapsody, 4 çmime
Black Panther, 3 çmime
Green Book, 3 çmime
Roma, 3 çmime
Shikoni listën e plotë të fituesve

Best Picture

Green Book
Best Leading Actor

Rami Malek, Bohemian Rhapsody
Best Leading Actress

Olivia Colman, The Favourite
Best Supporting Actor

Mahershala Ali, Green Book
Best Supporting Actress

Regina King, If Beale Street Could Talk
Best Director

Alfonso Cuaron, Roma
Best Costume Design

Black Panther
Best Sound Mixing

Bohemian Rhapsody
Best Sound Editing

Bohemian Rhapsody
Best Animated Short

Bao
Best Live Action Short

Skin
Best Original Score

Black Panther
Best Film Editing

Bohemian Rhapsody
Best Original Song

Shalloë, A Star Is Born
Best Adapted Screenplay

BlacKkKlansman
Best Original Screenplay

Green Book
Best Foreign Language Film

Roma
Best Documentary (Short)

Period. End of Sentence
Best Documentary Feature

Free Solo
Best Production Design

Black Panther
Cinematography

Roma
Best Visual Effects

First Man
Best Make-Up and Hairstyling

Vice
Best Animated Feature Film

Spider-Man: Into the Spider-Verse

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).