Art & Kulturë

Festa e Lumit të Shalës 19-20 Maj

Erdhi dita e nje super feste ne Lumin e Shales, aty ku eshte cilesuar si “Tailanda shqiptare”. Nje feste mes kanionit gjarperues ku pervec muzikes live do kemi miliona yje qe do na shoqerojne qe pasqyrohen ne lumin e kristaleve te bores qe ndodhet ne Alpet tona. Do te jene dy dite argetim, lundrimi, pikniku, feste, kampingu, ushqimi bio, eksplorimi, meditimi, njehsimi me Natyren ; qe nuk do ta harroni lehte dhe me siguri nuk do te donit te ikni nga ky vend ,i cili pervec bukurive natyrore ka dhe shume legjenda me histori zanash dhe princash. Por ka nje detaj te rendesishem, festa do jete vetem per ne, yjet, lumin dhe zanat e pyjeve.. Keshtu qe, duhet te pronotoni sa me pare sepse vendet jane te limituara.. ?

Programi :
Data 19 Maj
Ora – 10:00 nisja nga Shkodra
– Mberritja ne Liqenin e mrekullueshem te Komanit i cilesuar si nder liqenet me te bukur te botes. Lundrim me varka te vogla ne liqen drejt Lumit te Shales mes kanionit gjarperues me ngjyra kurre te rralla te nje uji me kristale te vecanta.
– Ndalesa ne Gryken Komlenit, ne nje vend i rrethuar me qiell, uje dhe Peme.
– Akomodimi ne cadra ku do te kalojme naten (tek Blini Park).
– Dreka zgare ne Natyre.
– Argetime te ndryshme dhe eksplorime.
– Darka me ushqime zgare.
– Feste me DJ dhe muzike live.
– Zjarr bubulak qe ngjitet nder yje mes kitarave dhe legjendave qe do te tregojme ne ate nate.
– Fjetja ne cadra per gjumashet . ?

Data 20 Maj.
– Zgjimi me cicerimat e zogjve te pyllit.
– Meditim ne grup afer lumit.
– Mengjezi me ushqime bio te zones.
– Eksplorim me guide ne 4 shtigje te ndryshme sipas preferences
( 1-Guri i Leke Dukagjinit.
2 Maja e Komlenit.
3 Ballkoni i Sgjatit.
4 Lugina e Lumit).
– Lojra te ndryshme ne Natyre, kanoa, zhytje dhe argetim para nisjes per nje tjeter lundrim mbreslenes ne Lumin e Shales drejt Liqenit te Komanit dhe ne oren 18:00 kthimi ne Shkoder.
Cmimi per person vetem 4.500 mije te rinj, ose 3.500mije lek pa 3 vakte (cmimet promocionale vetem per kete feste), vendet e limituara. Rezervoni ne nr 0692545500
Te perfshira :
* Rruga Shkoder-Koman-Shkoder
* Lundrimi Koman-Lumi Shales-Koman
* Dreka + Darka + Mengjezi(vaktet perfshihen tek cmimi 45 mije lek)
* Cadrat e kampingut
* Festa
* Kanoat
* Guida ne shtigjet e preferuara
* Meditimi dhe foto.
* Argetime te ndryshme

Duhet te merrni me vete ushqime te thata per rrugetimin (ose ushqim per dy dite per ata qe do marrin bileten 3.500 lekeshe) ne furgon dhe varke, kostum banjoje, xhupa te trashe per naten, nje batanije, dashurine per Natyren, buzeqeshjen dhe shpirtin e aventures. ?

Rezervimet mbyllen me date 16 Maj dhe vendet jane te limituara. Cdo pjesemarres do te kete bileten personale per te gjitha sherbimet.

Mos e humbisni kete feste ne Lumin e Shales se bukur.. ? ? ?

– EKO Mendje

Leave a reply

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).