Art & Kulturë

FOTO/ Berati, i dyti në listën e qyteteve më të bukur të Evropës

JATA, shoqata japoneze e agjensive të udhëtimit, e ka renditur Beratin në vendin e dytë në listën e 30 qyteteve më të bukur në Evropë.

Këtë lajm e ka publikuar “The Telegraph”, e cika ka paraqitur edhe listën e plotë të këtyre vendeve.

Në vend të parë kryeson Kilkenny në Irlandë – Në brigjet e lumit Nore të provincës Leinester, Kilkenny shpesh referohet si një qytet i madh, ndonëse është më tepër në madhësitë e një qyteze. Trashëgimia e tij shfaqet në Kështjellën e Kilkenny, tek Katedralja “St. Canice” dhe tek pamjet e mureve mesjetarë.

Kështjella e Kilkenny

Në vend të dytë është vendosur qyteti i Beratit – Mangalemi, në qytetin e Beratit shtrihet në brigjet e lumit Osum dhe është në listën e Trashëgimisë Botërore të UNESO-s. Në periudhën e mesjetës, ai ka qenë një qytet kufitar i Perandorisë Bizantine, gjë që dëshmohet edhe nga kështjella e tij.

Në vend të tretë është vendosur Civita di Bagnoregio në Itali – Me një popullsi prej vetëm 10 banorësh, por me një shifër turistësh që shkojnë deri në 600.000 në vit, ky fshat në majë të një kodre, është bërë destinacioni i preferuar i pushuesve në Itali. E vetmja e keqe e këtij vendi është se ai rrezikohet nga erozioni i vazhdueshëm, që vjen si pasojë e vatrës vullkanike që ndodhet aty.

Civita di Bagnoregio

Ndërkaq, këto janë edhe qytetet e tjera që janë bërë pjesë e kësaj liste:

Procida, Itali

 1. Procida, Itali
 2. Conwy, Wells- Britani e Madhe
 3. Lech, Austri
 4. Hindeloopen, Holandë
 5. Lefkara, Qipro
 6. Rovinj, Kroaci
 7. Soglio, Zvicër
 8. Visby, Suedi
 9. Setenil de las Bodegas, Spanjë
 10. Piran, Slloveni
 11. Vlkolinec, Sllovaki
 12. Marianske-Lazne, Republika Ҫeke
 13. Quedlinburg, Gjermani
 14. Bernkastel-Kues, Gjermani
 15. Golyazi, Turqi
 16. Reine, Norvegji
 17. Sopron, Hungari
 18. Koprivshtitsa, Bullgari
 19. Porvoo, Finlandë
 20. Saint-Cirq-Lapopie, Francë
 21. Riquewihr, Francë
 22. Sint-Martens-Latem, Belgjikë
 23. Zalipie, Poloni
 24. Monsanto, Portugali
 25. Ohër, Maqedoni
 26. Kotor, Mal i Zi
 27. Gura Humorului, Rumani

 

Leave a reply

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).