Art & Kulturë

Video/ “Koha po mbaron!” Dëgjoni fjalimin e fuqishëm të Oprah Winfrey që ndezi sallën e Golden Globes

Aktorja, prezantuesja dhe një nga femrat më të pushtetshme në Amerikë, Oprah Winfrey, është afriko-amerikanja e parë në histori, së cilës iu dha çmimi Cecile B. DeMille, gjatë ceremonisë së djeshme të Golden Globes.

Ka qenë mikesha dhe kolegia e saj në filmin “Wrinke In Time”, Reese Witherspoon, e cila i ka dhënë kupën e artë Winfrey.

Teksa pranoi këtë çmim, Oprah Winfrey dha një fjalim të gjatë dhe prekës mbi përpjekjet e dhimbshme të femrës për t’u dëgjuar, që u prit me duartrokitje të forta nga të gjithë personalitetet e famshëm që mbushën sallën e Golden Globes.

Më poshtë mund të lexoni këtë fjalim ose ta ndiqni në videon e bashkangjitur.

https://www.youtube.com/watch?v=ss6qQM054B0

“Në vitin 1964 isha një vajzë e vogël ulur në dyshemenë e shtëpisë së nënës sime në Milwaukee, duke parë Anne Bancroft të paraqiste Oskarin për aktorin më të mirë në ceremoninë e 36 të Academy Award. Ajo hapi zarfin dhe tha pesë fjalë që bënë historinë: Fituesi është Sidney Poitier.” Në skenë erdhi njeriu më elegant që kam parë ndonjëherë, kravatë e tij ishte e bardhë, lëkura e tij ishte e zezë – dhe ai u festua; – Nuk kisha parë asnjëherë një njeri të zi që u festua kështu. Ҫfarë momenti ishte ky për një vajzë të vogël, një fëmijë që shikon nga vendet e lira, kur nëna ime erdhi përmes kockave të derës të lodhur nga pastrimi i shtëpive të njerëzve të tjerë.

Në vitin 1982, Sidney mori çmimin Cecil B. DeMille këtu në Golden Globes dhe unë e di se në këtë moment, ka disa vajza të vogla që po më shikojnë teksa unë po bëhem gruaja e parë me ngjyrë që po i jepet i njëjti çmim. Është një nder: Është një nder dhe është privilegj të ndaj mbrëmjen me të gjithë ata dhe gjithashtu me burrat dhe gratë e pabesueshme që më kanë frymëzuar, të cilët më sfiduan, të cilët më qëndruan dhe e mundësuan udhëtimin tim në këtë fazë. Dennis Sëanson, i cili më ofroi një shans për A.M. Chicago. Ai më kishte parë në një shfaqje dhe i kishte thënë Steven Spielberg: “Ajo është Sophia në Color Purple.” Faleminderit Gayle, i cili ishte një mik dhe Stedman, i cili ishte shkëmbi im.

“Dua të falënderoj Shoqatën e Shtypit të Jashtëm të Holliwood. Të gjithë e dimë që në ditët e sotme shtypi është nën rrethim. Gjithashtu ne e dimë se është përkushtimi i pangopur për të zbuluar të vërtetën absolute, që na pengon të hedhim një sy të verbër ndaj korrupsionit dhe padrejtësisë.Dua të them se e vlerësoj shtypin më shumë se kurrë më pare, ndërsa po përpiqemi të marrim informacion në këto kohë të ndërlikuara, gjë që më sjell tek ky mendim: Ajo që unë di me siguri është se të folurit e vërtetë është mjeti i fuqishëm që kemi të gjithë në dorë dhe jam veçanërisht krenare dhe i frymëzuar nga të gjitha gratë që janë ndjerë mjaft të forta dhe të fuqizuara sa duhet për të folur dhe për të ndarë historitë e tyre personale. Secili prej nesh në këtë dhomë festohet për shkak të tregimeve që themi dhe këtë vit ne bëmë histori.

“Por kjo nuk është vetëm një histori që prek industrinë e televizionit, është ajo që kapërcen çdo kulturë, gjeografi, racë, fe, politikë ose vendin e punës. Ata si nëna ime, kanë fëmijë për të ushqyer, fatura për të paguar dhe ëndrra për të ndjekur. Ato janë grate, emrat e të cilëve ne kurrë nuk do të dime. Ato janë punëtore vendase dhe punëtore të fermave. Ato janë duke punuar në fabrika dhe punojnë në ristorante, janë në akademi, inxhinieri, mjekësi dhe shkencë. Ato janë pjesë e botës së teknologjisë, politikës dhe biznesit. Ato janë atletët tona në Olimpiadë dhe ata janë ushtarët tanë në ushtri.

Dhe ekziston një njeri, Recy Taylor, një emër që unë e di dhe mendoj se edhe ju duhet ta dini gjithashtu. Në vitin 1944, Recy Taylor ishte një grua e re dhe nënë që po kthehej në shtëpi nga një shërbim në kishë në Abbeville, Alabama, kur ajo u rrëmbye nga gjashtë burra të bardhë të armatosur, u përdhunua dhe ata e kërcënuan se do ta vrisnin, nëse do i thoshte ndonjëherë dikujt. Historia e saj u raportua në NAACP, ku një punëtore e re me emrin Rosa Parks, u bë hetuesja kryesore në çështjen e saj dhe së bashku kërkuan drejtësi. Fatkeqësisht, drejtësia nuk ekzistonte në epokën e Jim Crow. Njerëzit që abuzuan me të nuk u arrestuan kurrë dhe ajo vdiq 10 ditë më parë, në ditëlindjen e saj të 98. Ajo jetoi siç kemi jetuar të gjithë ne, shumë vite në një kulturë të thyer, të rrethuara nga burra të plotfuqishëm.Për një kohë të gjatë, gratë nuk janë dëgjuar dhe nuk guxonin të flisnin me këta burra që i rrethonin. Por, koha e këtyre meshkujve abuzues ka mbaruar!

Dhe unë vetëm shpresoj – Unë shpresoj që Recy Taylor vdiq duke e ditur se e vërteta e saj, si e vërteta e shumë grave të tjera që u torturuan në ato vite, dhe madje edhe tani po vuajnë, vazhdon të marshojë. Lufta ishte në zemrën e Rosa Parks pothuajse 11 vjet më vonë, kur ajo mori vendimin për të qëndruar ulur në atë autobus në Montgomery dhe është këtu me çdo grua që zgjedh të thotë, ‘Edhe unë’. Dhe çdo njeri – çdo njeri që zgjedh të dëgjojë.

“Në karrierën time, ajo që unë kam bërë gjithnjë dhe jam përpjekur ta bëj sa më miri, qoftë në televizion ose përmes filmit, është të them diçka për mënyrën se si meshkujt dhe gratë sillen me të vërtetë, të them se si e përjetojmë turpin, se si e duam dhe si jemi të zemëruar, se si ne dështojmë, si tërheqim, ngulmojmë dhe kapërcejmë. Kam intervistuar dhe portretizuar njerëz që kanë përballur disa prej gjërave më të shëmtuara që jeta mund t’ju përballi, por duket se të gjithë ata ndajnë një aftësi për të ruajtur shpresën për një mëngjes të ndritshëm, madje edhe gjatë netëve më të errta, kështu që unë dua që të gjitha vajzat të shikojnë këtu, tani, të dinë se një ditë e re është në horizont dhe kur dita e re më në fund do të fillojë, shumë gra të mrekullueshme, shumë prej të cilëve janë në këtë dhomë sonte, dhe disa njerëz mjaft fenomenalë, duke luftuar shumë për t’u siguruar që ata të bëhen udhëheqës që na marrin në kohën kur askush nuk duhet të thotë përsëri ‘mua’. ”

 

Leave a reply

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).