Art & Kulturë

FOTO/ Ja cilët janë fituesit e Golden Globes 2018

Ceremonia e 75-të e çimemeve Golden Globes u zhvillua ditën e djeshme në Beverly Hills, ku Seth Meyers prezantoi këtë shfaqje të madhe.

Në të kandidonin për çmime të ndryshme disa nga filmat më të mirë të vitit dhe aktorë të ndryshëm, ku vetëm disa prej tyre ia dolën që të triumfonin në kategoritë përkatëse.

Njihuni me fituesit e kësaj mbrëmje të madhe:

Filmi më i mirë i vitit:

 • Call Me By Your Yame
 • Dunkirk
 • The Post
 • The Shape of Water
 • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Fituesi

Kasti i “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” duke pranuar cmimin per filmin me te mire

Filmi më i mirë muzikal ose komedi:

 • The Disaster Artist
 • Get Out
 • The Greatest Showman
 • I, Tonya
 • Lady Bird – Fituesi 

Performanca më e mirë nga një aktor mashkull në një film dramë:

 • Timothee Chalamet tek “Call me by your name”
 • Daniel Day-Lewis tek “Phantom Thread”
 • Tom Hanks tek “The Post”
 • Gary Oldman tek “Darkest Hour” – Fituesi
 • Denzel Washington tek “Roman J. Israel, ESQ”

Performanca më e mirë nga një aktore femër në një film dramë:

 • Jessica Chastain
 • Sally Hawkins
 • Frances McDormand tek “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” – Fituesja
 • Meryl Streep
 • Michelle Williams

Performanca më e mirë nga një aktore femër në një film muzikal ose komedi:

 • Judi Dench tek “Victoria & Abdul”
 • Helen Mirren tek “The Leisure Seeker
 • Margot Robbie tek “I, Tonya”
 • Saoirse Ronan tek “Lady Bird” – Fituesja
 • Emma Stone tek “Battle of the sexes”

Performanca më e mirë nga një aktor mashkull në një film muzikal ose komedi:

 • Steve Carell tek “Battle of the Sexes”
 • Ansel Elgort tek “Baby Driver”
 • James Franco tek “Disaster Artist” – Fituesi
 • Hugh Jackman tek “The Greatest Showman”
 • Daniel Kaluuya tek “Get Out”

Performanca më e mirë nga një aktor në rol dytësor:

 • Willem Dafoe tek “The Florida Project”
 • Armie Hammer tek “Call me by your name”
 • Richard Jenkins tek “The shape of water”
 • Christopher Plummer tek “All the money in the world”
 • Sam Rockwell tek “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” – Fituesi

Performanca më e mirë nga një aktore në rol dytësor:

 • Mary J. Blige tek “Mudbound”
 • Hong Chau tek “Downsizing”
 • Allison Jannet tek “I, Tonya” – Fituesja
 • Laurie Metcalf tek “Lady Bird”
 • Octavia Spencer tek “The Shape of water”

Regjisori më i mirë:

 • Guillermo del Toro me “The Shape of Water” – Fituesi
 • Martin McDonagh me “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
 • Christopher Nolan me “Dunkirk”
 • Ridley Scott me “All The Money In The World”
 • Steven Spielberg me “The Post”

  Skripti më i mirë:

 • Guillermo del Toro, Vanessa Taylor me “The Shape of Water”
 • Greta Gerwig me “Lady Bird”
 • Lizz Hannah, Josh Singer me “The Post”
 • Martin McDonagh me “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” – Fituesi
 • Aaron Sorkin me “Molly’s Game”

Filmi më i mirë në gjuhë të huaj:

 • “A Fantastic Woman” nga Kili;
 • “First They Killed My Father” nga Kamboxhia;
 • “In The Fade” nga Franca & Gjermania; – Fituesi
 • “Loveless” nga Rusia;
 • “The Square” nga Suedia, Gjermania & Franca.

Kënga më e mirë origjinale për një film:

 • “Home” për filmin “Ferdinand” me muzikë dhe tekst të Nick Jonas, Justin Tranter dhe Nick Monson
 • “Mighty River” për filmin “Mudbound” me muzikë të Raphael Saadiq dhe tekst të Mary J. Blidge, Saadiq dhe Taura Stinson
 • “Remember me” për filmin “Coco” me muzikë dhe tekst të Kristen Anderson-Lopez dhe Robert Lopez
 • “The Star” për filmin “The Star” me muzikë dhe tekst të Mariah Carey dhe Marc Shaiman
 • “This is me” për filmin “The Greatest Showman” me muzikë dhe tekst të Benj Pasek dhe Justin Paul – Fituesi

Seriali më i mirë televiziv- dramë:

 • “The Crown”, Netflix
 • “Game of Thrones”, HBO
 • “The Handmaid’s Tale”, Hulu – Fituesi
 • “Stranger Things”, Netflix
 • “This is us”, NBC

Seriali më i mirë televiziv- muzikal ose komedi:

 • “Black-ish”, ABC
 • “The Marvelous Mrs. Maisel”, Amazon – Fituesi
 • “Master of None”, Netflix
 • “SMILF”, Showtime
 • “Will & Grace”, NBC

Performanca më e mirë nga një aktor në një serial të gjinisë muzikal ose komedi:

 • Anthony Anderson tek “Black-ish”
 • Aziz Ansari tek “Master of None” – Fituesi
 • Kevin Bacon tek “I Love Dick”
 • William H. Macy tek “Shameless”
 • Eric McCormack tek “Will & Grace”

Performanca më e mirë nga një aktore në një serial të gjinisë muzikal ose komedi:

 • Pamela Adlon tek “Better Things”
 • Alison Brie tek “Glow”
 • Rachel Brosnahan tek “The Marvelous Mrs. Maisel” – Fituesja
 • Issa Rae tek “Insecure”
 • Frankie Shaw tek “SMILF”

Performanca më e mirë nga një aktore në një serial të gjinisë dramë:

 • Caitrona Balfe tek “Outlander”
 • Claire Foy tek “The Crown”
 • Maggie Gyllenhall tek “The Deuce”
 • Katherine Langford tek “13 Reasons Why”
 • Elisabeth Moss tek “The Handmaid’s Tale” – Fituesja

Performanca më e mirë nga një aktor në një serial të gjinisë dramë:

 • Jason Bateman tek “Ozark”
 • Streling K. Brown tek “This is us” – Fituesi
 • Freddie Highmoore tek “The Good Doctor”
 • Bob Odenkirk tek “Better Call Saul”
 • Liev Schreiber tek “Ray Donovan”

Seriali më i mirë i shkurtër televiziv ose filmi më i mirë televiziv:

 • “Big Little Lies”, HBO – Fituesi
 • “Fargo”, FX
 • “Feud: Bette and Joan”, FX
 • “The Sinner”, USA Network
 • “Top of the lake: China Girl”, SundanceTV

Performanca më e mirë nga një aktor në një serial të shkurtër:

 • Robert de Niro, “The Wizard of Lies”
 • Jude Law tek “The Young Pope”
 • Kyle Maclachlan tek “Twin Peaks”
 • Ewan McGregor tek “Fargo” – Fituesi
 • Geoffrey Rush tek “Genius”

Performanca më e mirë nga një aktore në një serial të shkurtër:

 • Jessica Biel tek “The Sinner”
 • Nicole Kidman tek “Big Little Lies” – Fituesja
 • Jessica Lange tek “Feud: Bette and Joan”
 • Susan Sarandon tek “Feud: Bette and Joan”
 • Reese Witherspoon tek “Big Little Lies”
 • Nicole Kidman duke pranuar cmimin e saj

Performanca më e mirë nga një aktore dytësore në një serial të shkurtër:

 • Laura Dern, “Big Little Lies” – Fituesja
 • Ann Dowd tek “The Handmaid’s Tale”
 • Chrissy Metz tek “This is us”
 • Michelle Peiffer tek “The Wizard of lies”
 • Shailene Woodley tek “Big Little Lies”

Performanca më e mirë nga një aktor dytësor në një serial të shkurtër:

 • David Harbour tek “Stranger Things”
 • Alfred Molina tek “Feud: Bette and Joan”
 • Christian Slater tek “Mr. Robot”
 • Alexander Skarsgard tek “Big Little Lies” – Fituesi
 • David Thewlis tek “Fargo”

Filmi më i mirë i animuar:

 • “The Boss Baby”
 • “Coco” – Fituesi
 • “The Breadwinner”
 • “Ferdinand”
 • “Loving Vincent”

 

Leave a reply

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).