Art & Kulturë

Sot premiera e shfaqjes Euridita

Teatri Metropol prezanton “EURIDITA” nga Sara Ruhl.

Prej datës 12 Tetor, ora 19:00, tek PIRAMIDA.

Në këtë shfaqje ritregohet historia klasike e mitit të Orfeut nëpërmjet syve të dashurisë së tij, Euriditës. Të vdesësh kaq e re, në ditën e dasmës, Euriditës i duhet të udhëtojë drejt botës së nëndheshme ku ritakohet me babanë e saj dhe përpëlitet të kujtojë dashurinë e humbur. Me karaktere bashkëkohore, konflikte të vazhdueshme të brëndshme, të jashme dhe estetike vizive që të le pa frymë, kjo shfaqje risjell një pamje të re për këtë histori dashurie të pa kohë.

Regjia: Jonida Beqo

Interpretojnë: Armela Demaj, Niko Kanxheri, Amri Hasanlliu, Ermir Jonka, Jonida Beqo, Klesta Shero, Edvin Mustafa, Klea Konomi

​Balerinë: Sedmir Memia, Sara Koci, Xhevit Isufi, Leonardo Çela, Menajda Malko, Esmeralda Mikeli

Muzika: All In Band

Koreograf: Donald Martini
Formulues muzikor: Gent Rushi
Skenograf: Klajd Ymeri
Kostumograf: Jonida Beqo
As.Regjisor: Aldi Hysotoçi
Grimi: Pranvera Metolli

Leave a reply

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).