Art & Kulturë

Shpallen kandidaturat për Golden Globes 2017: Ja cilët janë filmat që kryesojnë në listë

Nominimet për ceremoninë e 75-të të Golden Globes sapo janë publikuar. Me daljen e tyre, ajo çfarë spikati ishte se filmi që kishte marrë më shumë nominime (7) ishte “The Shape of Water” nga regjisori Guillermo del Toro, ndërkohë që seriali më i nominuar (6) ishte “Big Little Lies”.

“Shape of Water”

Moderatori i këtij viti të Golden Globes do të jetë Seth Meyers, e cila do të mbahet në 7 janar 2018.

Kjo është lista e plotë e nominimeve:

Filmi më i mirë dramë:

 • Call Me By Your Yame
 • Dunkirk
 • The Post
 • The Shape of Water
 • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Performanca më e mirë nga një aktore femër në një film dramë:

 • Jessica Chastain
 • Sally Hawkins
 • Frances McDormand
 • Meryl Streep
 • Michelle Williams

Performanca më e mirë nga një aktor mashkull në një film dramë:

 • Timothee Chalamet tek “Call me by your name”
 • Daniel Day-Lewis tek “Phantom Thread”
 • Tom Hanks tek “The Post”
 • Gary Oldman tek “Darkest Hour”
 • Denzel Washington tek “Roman J. Israel, ESQ”

Filmi më i mirë muzikal ose komedi:

 • The Disaster Artist
 • Get Out
 • The Greatest Showman
 • I, Tonya
 • Lady Bird

Performanca më e mirë nga një aktore femër në një film muzikal ose komedi:

 • Judi Dench tek “Victoria & Abdul”
 • Helen Mirren tek “The Leisure Seeker
 • Margot Robbie tek “I, Tonya”
 • Saoirse Ronan tek “Lady Bird”
 • Emma Stone tek “Battle of the sexes”

Performanca më e mirë nga një aktor mashkull në një film muzikal ose komedi:

 • Steve Carell tek “Battle of the Sexes”
 • Ansel Elgort tek “Baby Driver”
 • James Franco tek “Disaster Artist”
 • Hugh Jackman tek “The Greatest Showman”
 • Daniel Kaluuya tek “Get Out”

Filmi më i mirë i animuar:

 • “The Boss Baby”
 • “Coco”
 • “The Breadwinner”
 • “Ferdinand”
 • “Loving Vincent”

Filmi më i mirë në gjuhë të huaj:

 • “A Fantastic Woman” nga Kili;
 • “First They Killed My Father” nga Kamboxhia;
 • “In The Fade” nga Franca & Gjermania;
 • “Loveless” nga Rusia;
 • “The Square” nga Suedia, Gjermania & Franca.

Performanca më e mirë nga një aktore në rol dytësor:

 • Mary J. Blige tek “Mudbound”
 • Hong Chau tek “Downsizing”
 • Allison Jannet tek “I, Tonya”
 • Laurie Metcalf tek “Lady Bird”
 • Octavia Spencer tek “The Shape of water”

Performanca më e mirë nga një aktor në rol dytësor:

 • Willem Dafoe tek “The Florida Project”
 • Armie Hammer tek “Call me by your name”
 • Richard Jenkins tek “The shape of water”
 • Christopher Plummer tek “All the money in the world”
 • Sam Rockwell tek “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

  Skripti më i mirë:

 • Guillermo del Toro, Vanessa Taylor me “The Shape of Water”
 • Greta Gerwig me “Lady Bird”
 • Lizz Hannah, Josh Singer me “The Post”
 • Martin McDonagh me “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
 • Aaron Sorkin me “Molly’s Game”

Regjisori më i mirë:

 • Guillermo del Toro me “The Shape of Water”
 • Martin McDonagh me “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
 • Christopher Nolan me “Dunkirk”
 • Ridley Scott me “All The Money In The World”
 • Steven Spielberg me “The Post”

Kënga më e mirë origjinale për një film:

 • “Home” për filmin “Ferdinand” me muzikw dhe tekst tw Nick Jonas, Justin Tranter dhe Nick Monson
 • “Mighty River” për filmin “Mudbound” me muzikw tw Raphael Saadiq dhe tekst tw Mary J. Blidge, Saadiq dhe Taura Stinson
 • “Remember me” për filmin “Coco” me muzikw dhe tekst tw Kristen Anderson-Lopez dhe Robert Lopez
 • “The Star” për filmin “The Star” me muzikw dhe tekst tw Mariah Carey dhe Marc Shaiman
 • “This is me” për filmin “The Greatest Showman” me muzikw dhe tekst tw Benj Pasek dhe Justin Paul

 

Muzika më e mirë në një film:

 • Carter Burwell për “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
 • Alexandre Desplat për “The Shape of Water”
 • Jonny Greenwood për “Phantm Thread”
 • John Williams për “The Post”
 • Hans Zimmer për “Dunkirk”

Fotografia më e mirë:

 • Guillermo del Torro  dhe Vanessa Taylor për “The Shape of Water”
 • Greta Gerwig për “Lady Bird”
 • Liz Hannah dhe Josh Singer për “The Post”
 • Martin Mcdonagh për “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
 • Aaron Sorkin për “Molly’s Game”

 

Seriali më i mirë televiziv- ramë:

 • “The Crown”, Netflix
 • “Game of Thrones”, HBO
 • “The Handmaid’s Tale”, Hulu
 • “Stranger Things”, Netflix
 • “This is us”, NBC

Seriali më i mirë televiziv- muzikal ose komedi:

 • “Black-ish”, ABC
 • “The Marvelous Mrs. Maisel”, Amazon
 • “Master of None”, Netflix
 • “SMILF”, Showtime
 • “Will & Grace”, NBC

Performanca më e mirë nga një aktore në një serial të gjinisë dramë:

 • Caitrona Balfe tek “Outlander”
 • Claire Foy tek “The Crown”
 • Maggie Gyllenhall tek “The Deuce”
 • Katherine Langford tek “13 Reasons Why”
 • Elisabeth Moss tek “The Handmaid’s Tale”

Performanca më e mirë nga një aktor në një serial të gjinisë dramë:

 • Jason Bateman tek “Ozark”
 • Streling K. Brown tek “This is us”
 • Freddie Highmoore tek “The Good Doctor”
 • Bob Odenkirk tek “Better Call Saul”
 • Liev Schreiber tek “Ray Donovan”

Performanca më e mirë nga një aktor në një serial të gjinisë muzikal ose komedi:

 • Anthony Anderson tek “Black-ish”
 • Aziz Ansari tek “Master of None”
 • Kevin Bacon tek “I Love Dick”
 • William H. Macy tek “Shameless”
 • Eric McCormack tek “Will & Grace”

Performanca më e mirë nga një aktore në një serial të gjinisë muzikal ose komedi:

 • Pamela Adlon tek “Better Things”
 • Alison Brie tek “Glow”
 • Rachel Brosnahan tek “The Marvelous Mrs. Maisel”
 • Issa Rae tek “Insecure”
 • Frankie Shaw tek “SMILF”

Seriali më i mirë i shkurtër televiziv ose filmi më i mirë televiziv:

 • “Big Little Lies”, HBO
 • “Fargo”, FX
 • “Feud: Bette and Joan”, FX
 • “The Sinner”, USA Network
 • “Top of the lake: China Girl”, SundanceTV

Performanca më e mirë nga një aktor në një serial të shkurtër:

 • Robert de Niro, “The Wizard of Lies”
 • Jude Law tek “The Young Pope”
 • Kyle Maclachlan tek “Twin Peaks”
 • Ewan McGregor tek “Fargo”
 • Geoffrey Rush tek “Genius”

Performanca më e mirë nga një aktore në një serial të shkurtër:

 • Jessica Biel tek “The Sinner”
 • Nicole Kidman tek “Big Little Lies”
 • Jessica Lange tek “Feud: Bette and Joan”
 • Susan Sarandon tek “Feud: Bette and Joan”
 • Reese Witherspoon tek “Big Little Lies”

Performanca më e mirë nga një aktore dytësore në një serial të shkurtër:

 • Laura Dern, “Big Little Lies”
 • Ann Dowd tek “The Handmaid’s Tale”
 • Chrissy Metz tek “This is us”
 • Michelle Pfeiffer tek “The Wizard of lies”
 • Shailene Woodley tek “Big Little Lies”

Performanca më e mirë nga një aktor dytësor në një serial të shkurtër:

 • David Harbour tek “Stranger Things”
 • Alfred Molina tek “Feud: Bette and Joan”
 • Christian Slater tek “Mr. Robot”
 • Alexander Skarsgard tek “Big Little Lies”
 • David Thewlis tek “Fargo”

 

Leave a reply

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).