Art & Kulturë

Pulë pikante me salcë limoni. Ja receta

T’i marrim pulës shijen më të mirë me këtë salcë…

Përbërësit:

 • 6 copa pule (trashkofsha)
 • 2 speca të kuq djegës
 • ½ qepe
 • 1 limon
 • vaj ulliri e.v
 • kripë
 • piper
 • sherebelë

Përgatitja:

 • Lani copat e pulës në ujë të rrjedhshëm dhe vendosini në një tas. Shtrydhni mbi to gjysmë limoni, mbulojini me ujë dhe lërini ashtu për gjysmë ore.
 • Ndani një spec të kuq në 6 shirita dhe prisni qepën në copa të holla dhe uniform.
 • Me anë të një thike, ngrijeni pak lëkurën e copave dhe vendosni nën të një copë spec, një fetë qepë dhe një gjethe sherebelë.
 • Mbyllini prapë, hidhuni kripë, piper dhe vendosini në një tepsi.
 • Përgatisni një salcë me gjysmën e limonit dhe pak vaj ulliri duke i përzier fort në një enë.
 • Më tej prisni specin e kuq tjetër dhe shtojani salcës.
 • Spërkasni pulën me këtë salcë, nxehni furrën në 180 gradë dhe më pas vendosni tepsinë në furrë.
 • Lërini të piqen gati një orë, në varësi të madhësisë së copave, duke i kthyer nga ana tjetër në mes të gatimit.
 • Shërbejini të nxehta.

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).