Art & Kulturë

Pse duhet t’i mbani veshur çorapet edhe në verë

Për ti mbajtur këmbët e pastra dhe thembrat e buta. Kjo është përgjigjia e pyetjes pse duhet të mbani veshur çorapet edhe në verë.

Sigurisht trashësia , madhësia, por edhe materiali i tyre ndryshon nga ai i stinëve të tjera.

Ne gjithashtu ju sugjerojmë edhe një krem fantastik të bërë vetë në kushtet e shtëpisë.

Për ta përgatitur atë ju duhen:

4 litra ujë të ngrohtë
1 filxhan kripë Epsom
10 deri në aspirina
lëngu i një limoni
1 palë çorape pambuku
Udhëzime:

Shtoni kripën në një legen apo enë tjetër mbushur me ujë të ngrohtë.
I mbani këmbët për jo më pak se 30 minuta aty.
Tani merrni aspirinat dhe vendosini në një tas. Shtrydheni lëngun e limonit dhe i përzieni derisa të bëhet një pastë e trashë.
Aplikojeni pastën në këmbët tuaja (thajini së pari) dhe është koha për të veshur corapet.
Duke e përsëritur disa herë këtë procedurë këmbët tuaja do të duken të pastra e të buta, gati si të një fëmije!

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).