Art & Kulturë

Notre-Dame de Paris në flakë!

Një zjarr i madh përfshiu të hënën në mbrëmje Katedralen e famshme Notre Dame de Paris.

Shkaku i zjarrit nuk është ende i qartë, por zyrtarët thanë se mund të lidhet punimet për rinovimin e saj.

Imazh i ngjashëm

Maja e ndërtesës gotike 850-vjeçare u shemb dhe plot dëme të tjera ka pasur. Por Presidenti Macron ka premtuar se do ta rindërtojë Katedralen e famshme.

“Jam i pikëlluar sonte që shoh këtë pjesë tonën të digjet. Por do ta rindërtojmë”, tha Macron.

Vitin e kaluar, Kisha Katolike në Francë bëri thirrje urgjente për fonde, për ta rinovuar katedralen.

Atë e vizitojnë çdo vit miliona njerëz.

Zyra e Prokurorit të Parisit tha se ka hapur një hetim mbi incidentin.

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).