Art & Kulturë

Libraria e magjepsur

Përshtati dhe Editoi: Marsel Greva dhe Kleard Germenji
Regjia : Marsel Greva
Skenograf: Beqo Nanaj
Kostumografe: Sofi Kara
Koreografe: Aledia Kondaj
Aktore: Lejda Çeli, Kleard Germenji, Kristiana Goro, Mateo Dervishaj, Ervis Saliasi, Arjon Osmani

Deisy një vajzë 10 vjeçare e cila është kthyer në shitësen e libraris që kur gjyshi i saj u sëmur dhe dergjet në shtrat. Ajo i adhuron librat. Por në këtë librari ndodh diçka e çuditshme. Personazhet e përrallave klasike, me të dashurit e Deisyt vijnë në botën reale. Në këtë library ndodhet edhe një libër, brënda brënda të cilit ndodhet i fshehur një gjerdan me vlerë shumë të madhe. Për praninë e këtij gjerdani është vënë në diheni Pirati i Zi dhe Ndihmësi i tij, të cilët kanë dalë nga libri dhe janë vënë në kërkim të gjerdanin. Po kështu në jetën reale, vijnë, Pipi Çorapegjata, Tarzani dhe Sherlock Holms. Të gjithë bëhen bashkë për të ndihmuar Deisyn, por duhet të kenë shumë kujdes sepse ata nuk duhet të shihen nga syte e njerezve. Si do ta paralajmërojnë dhe ndihmone ata Deysin për rrezikun që i kanoset? A do ia dalin t’i kapin në kohë Piratin e Zi dhe Ndihmësin e tij?
Shfaqja shoqërohet nga këngë dhe numra koreografik të kënduara dhe kërcyer nga personazhet.
Ju ftojmë çdo të dielë ora 10:30 në Teatrin Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” në shfaqjen “Libraria e Magjepsur”.

Leave a reply

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).