Art & Kulturë

Këngëtari i famshëm italian takon Presidentin shqiptar

Presidenti Ilir Meta ka zhvilluar një takim ditën e sotme me një nga figurat më të njohura të muzikës italiane, Albano Carrisi.

Ai ka publikuar në llogarinë e tij në Facebook një foto nga ky takim me këngëtarin e njohur, së bashku me disa fjalë përshkruese.

“Të dashur miq, sot takova këngëtarin e famshëm, Albano Carrisi, i cili me zërin dhe muzikën e tij frymëzoi shqiptarët në fund të viteve ’80 për liri, demokraci e shpresë.
Al Bano është edhe sot një promovues i palodhur për Shqipërinë dhe shqiptarët.”-, është shprehur presidenti.

Albano në vitin 2016 ka përfituar shtetësinë shqiptare si pasojë e lidhjeve të ngushta me vendin tonë. Disa nga hitet e tij më të mira përfshijnë titujt: “Felicita”; “Magic Oh Magic”; “Ci Sara”; “Oggi Sposi”; “La Vita Cos’e’?”, etj.

https://www.youtube.com/watch?v=Q0wZQbK938Y

Leave a reply

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).