FOTO/ Këta janë 5 të rinjtë më të pasur në botë

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

 

Revista amerikane Forbes ka publikuar listën e njerëzve më të pasur në botë, këtë rradhë duke u fokusuar tek më të rinjtë që kanë zaptuar këtë listë.

Interesante është fakti se në top treshen e kësaj liste, të tre të rinjtë janë nga Norvegjia. Miliarderja më e re në botë në këto momente është 21 vjeçarja Alexandra Andresen, e cila ndiqet nga motra e saj 22 vjeçe Katharina. Së bashku, kjo dyshe ka në zotërim rreth 1.4 miliard dollar.

Hope 2018 treats you great!

A post shared by Alexandra (@alexandraandresen) on

Në vend të pestë qëndron John Collison, 27 vjeçari nga Irlanda, që vlen rreth 1 miliard dollarë. Pasi braktisi Harvardin, Collison bashkë me vëllain e tij themeluan në vitin 2011 “Stripe”, një kompani online pagesash.

Image result for John Collison

Në vend të katërt renditet Evan Spiegel, me një pasuri prej 4.1 miliard dollarësh që i ka arritur vetëm në moshën 27 vjeçare.

Evan është themeluesi i rrjetit të njohur Snapchat dhe pavarësisht se zotëron vetëm 18% të aksioneve të kësaj kompanie, ai ka të drejtën e votës, që e rendit më lartë se pjestarët e tjerë të bordit. Sipas Forbes, rreth 170 milion veta përdorin Snapchat-in rregullisht.

Image result for evan spiegel

Gustav Magnar Witzoe ndodhet në vendin e tretë të kësaj liste falë pasurisë së tij 1.9 miliard dollarësh në moshën 24 vjeçare.

Joyeux 14 Juillet 🔵⚪️🔴🍾

A post shared by Gustav Magnar Witzøe (@guswitzoe) on

Gustav është djali i drejtuesit të kompanisë Salmar, që është një prej prodhuesve më të mëdhenj në botë të salmonit. Edhe pse ka aksione në këtë kompani, dëshira e tij është që të bëj investime në pasurinë e patundshme dhe në fushën e teknologjisë.

Katherina Andresen dhe motra e saj Alexandra Andresen, renditen përkatësisht në vendin e dytë dhe të parë të kësaj liste, duke u bërë miliardet e reja më të pasura në botë.

Why not. 😚

A post shared by Katharina G. Andresen (@kgandresen) on

Ato kanë trashëguar 42% të aksioneve të kompanisë së investimeve të prindërve të tyre, e quajtur Ferd. Edhe pse babai i tyre vazhdon që të drejtojë kompaninë, ato më vonë do të jenë pronaret e kësaj kompanie dhe të një sërë biznesesh të tjera private.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Vendos një përgjigje

Ju lutemi të vendosni komentin tuaj !
Ju lutemi të vendosni emrin tuaj