Art & Kulturë

Festivali i filmit britanik Bafta: Ja cilët janë filmat që janë nominuar

Festivali i çmimeve të filmit britanik është një ceremoni e përvitshme që do të zhvillohet në Londër më 18 shkurt.

Joanna Lumley do të jetë prezantuesja e edicionit të festivalit të këtij viti, i cili jep çmime për kategori të caktuara filmave më të mirë vendas dhe ndërkombëtar. Ja cilët janë prodhimet kinematografike që janë nominuar këtë vit.

Në vend të parë kryeson filmi “Shape of Water” i cili ka marrë plot 12 kandidime, ndjekur nga Darkest Hour dhe Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, që kanë marrë secili 9 kandidime.

Shape of Water

Filmi më i mirë:

 • Call Me By Your Name
 • Darkest Hour
 • Dunkirk
 • The Shape Of Water
 • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Filmi më i mirë britanik:

 • Darkest Hour
 • The Death of Stalin
 • God’s Own Country
 • Lady Macbeth
 • Paddington 2
 • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Regjisori më i mirë:

 • Blade Runner 2049 – Denis Villeneuve
 • Call Me By Your Name – Luca Guadagnino
 • Dunkirk – Christopher Nolan
 • The Shape Of Water – Guillermo Del Toro
 • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Martin McDonagh

Aktorja kryesore më e mirë:

 • Annette Bening – Film Stars Don’t Die In Liverpool
 • Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
 • Margot Robbie – I, Tonya
 • Sally Hawkins – The Shape Of Water
 • Saoirse Ronan – Lady Bird

Aktori kryesor më i mirë:

 • Daniel Day-Lewis – Phantom Thread
 • Daniel Kaluuya – Get Out
 • Gary Oldman – Darkest Hour
 • Jamie Bell – Film Stars Don’t Die In Liverpool
 • Timothee Chalamet – Call Me By Your Name

Aktorja më e mirë në rol dytësor:

 • Allison Janney – I, Tonya
 • Kristin Scott Thomas – Darkest Hour
 • Laurie Metcalf – Lady Bird
 • Lesley Manville – Phantom Thread
 • Octavia Spencer – The Shape Of Water

Aktori më i mirë në rol dytësor:

 • Christopher Plummer – All The Money In The World
 • Hugh Grant – Paddington 2
 • Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
 • Willem Dafoe – The Florida Project
 • Woody Harrelson – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Ҫmimi i yllit në ngritje (Votohet nga publiku)

 • Daniel Kaluuya
 • Florence Pugh
 • Josh O’Connor
 • Tessa Thompson
 • Timothee Chalamet

Debutimi më i mirë nga një regjisor, shkrimtar apo producent britanik:

 • The Ghoul
 • I am Not A Witch
 • Jawbone
 • Kingdom Of Us
 • Lady Macbeth

Filmi më i mirë i huaj:

 • Elle
 • First They Killed My Father
 • The Handmaiden
 • Loveless
 • The Salesman

Dokumentari më i mirë:

 • City Of Ghosts
 • I Am Not Your Negro
 • Icarus
 • An Inconvenient Sequel
 • Jane

Filmi më i mirë i animuar:

 • Coco
 • Loving Vincent
 • My Life As A Courgette

Skripti më i mirë origjinal:

 • Get Out
 • I, Tonya
 • Lady Bird
 • The Shape Of Water
 • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Skripti më i mirë i adaptuar:

 • Call Me By Your Name
 • The Death Of Stalin
 • Film Stars Don’t Die In Liverpool
 • Molly’s Game
 • Paddington 2

Kënga më e mirë origjinale:

 • Blade Runner 2049 – Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer
 • Darkest Hour – Dario Marianelli
 • Dunkirk – Hans Zimmer
 • Phantom Thread – Jonny Greenwood
 • The Shape Of Water – Alexandre Desplat

Kinematografia më e mirë:

 • Blade Runner 2049 – Roger Deakins
 • Darkest Hour – Bruno Delbonnel
 • Dunkirk – Hoyte van Hoytema
 • The Shape of Water – Dan Laustsen
 • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Ben Davis

Editimi më i mirë:

 • Baby Driver – Jonathan Amos, Paul Machliss
 • Blade Runner 2049 – Joe Walker
 • Dunkirk – Lee Smith
 • The Shape Of Water – Sidney Wolinsky
 • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Jon Gregory

Produksioni dhe dizanji më i mirë:

 • Beauty And The Beast – Sarah Greenwood, Katie Spencer
 • Blade Runner 2049 – Dennis Gassner, Alessandra Querzola
 • Darkest Hour – Sarah Greenwood, Katie Spencer
 • Dunkirk – Nathan Crowwey, Gary Fettis
 • The Shape Of Water – Paul Austerberry, Jeff Melvin, Shane Vieau

Efektet speciale më të mira:

 • Blade Runner 2049 – Gerd Nefzer, John Nelson
 • Dunkirk – Scott Fisher, Andrew Jackson
 • The Shape Of Water – Dennis Berardi, Trey Harrell, Kevin Scott
 • Star Wars: The Last Jedi – Nominees TBC
 • War For The Planet Of The Apes – Nominees TBC

Filmi i shkurtër animativ më i mirë britanik:

 • Have Heart
 • Mamoon
 • Poles Apart

Filmi me metrazh të shkurtër britanik më i mirë:

 • Aamir
 • Cowboy Dave
 • A Drowning Man
 • Work
 • Wren Boys

 

 

 

Leave a reply

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).