Art & Kulturë

Vendosni një limon afër krevatit. Ja çfarë do të ndodhë

Të gjithë e dinë se limonët janë tepër të mirë për shëndetin për shkak të sasisë së lartë të vitaminës C që kanë.

Limonët i përdorim për shumëçka. Por nëse e vendosni atë pranë krevatit ku flini, ja çfarë do të ndodhë.

Do të relaksoheni

Aroma e limonit e qetëson sistemin nervor, e zvogëlon shqetësimin dhe ndihmon në lirimin e tensionit pas një dite të lodhshme. Nëse nuk keni vaj esencial limoni, ju mund të përdorni edhe një pjesë limon.

Përqendrimi dhe vëmendja do t’iu përmirësohen

Limoni ka edhe një veti tjetër të shkëlqyer: duke e thithur aromën e limonit çdo ditë, niveli i përqendrimit dhe aktiviteti mendor i njerëzve përmirësohet, e gjithashtu edhe kujtesa. Këtë konkludim e kanë arritur shkencëtarët japonezë.
Ajri do të pastrohet nga bakteret

Jo vetëm që ka aromë të lezetshme, por limoni ka edhe veti antibakteriale. Pra, mbajtja e limonit pranë krevatit do të ndikojë në pastrimin e ajrit brenda dhomës.

Leave a reply

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).