Art & Kulturë

Ndahet nga jeta në moshën 91-vjeçare shkrimtari Kasëm Trebeshina

Ka ndërruar jetë në moshën 91-vjeçare shkritari i njohur Kasëm Trebeshina. Shkrimtari ka ndërruar jetë ditën e djeshme në Ankara ku jetonte tek vajza e tij. Trebeshina njihet si kundërshtar i regjimit komunist. Pas rënies së komunizmit ai të proklamohej si disident duke marrë për bazë një promemorie që thuhej t’ia kishte dërguar Enver Hoxhës […]

Shuhet në moshën 90-vjeçare regjisorja Drita Agolli

Drita Agolli është shuar në moshën 90-vjeçare. Ajo u lind më 2 qershor të vitit 1927 në Maqellarë të Peshkopisë dhe njihet si aktore, regjisore dhe pedagoge e njohur, e cila hapat e parë të karrierës i ka nisur në vitin 1950 si aktore në Teatrin Populor. Drita Agolli është gruaja e parë shqiptare e […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).