Art & Kulturë

Petulla mollësh

Janë një mënyrë speciale dhe e shijshme për ta servirur këtë frut të artë, të prerë në feta dhe të zhytyr në një brumë kremoz. Rezultati? Shije e mirë që bashkon lëngun e mollëve me elegancën e kanellës dhe butësinë e brumit. Mund t’i gatuani dhe t’i shërbeni tek miqtë ose familjarët ndërkohë që hapni një shishe verë.

Përbërësit:

 • 2 mollë jeshile
 • lëngu i 1 limoni
 • 30 gr sheqer
 • pak kanellë pluhur
 • Për brumin:
 • 150 gr miell
 • pak kripë
 • 200 ml qumësht
 • 2 vezë
 • 8 gr pluhur fryrës për ëmbëlsira
 • Prë skuqjen
 • vaj luledielli

Përgatitja:

 • Për t’i përgatitur petullat e mollëve, nisni me brumin: Në një tas qelqi rrhihni vezët, shtoni qumështin,  pak kripë, si dhe sitni miellin.
 • Shtoni pluhurin pjekës dhe përzjeni të gjithë përbërsit me rrahëse veze derisa të merrni një brumë homogjen dhe pa kokrriza.
 • Sapo të jetë gati, lëreni mënjanë brumin. Shtrydhni lëngun e limonit që do t’ju shërbejë për të mos u nxirë mollët. Më pas qëroni mollët dhe me një prerëse mollësh ose majë thike hiquni mesin pa u prishur formën, në mënyrë që merrni disa forma rrethore me vrimë në mes.
 • Pritini në trashësi 5 mm, vendosini në një tavë dhe spërkatini me lëngun e limonit që të mos nxihen. Në një tenxhere vendosni vajin të nxehet në temperaturë 170 gradë. Për provë, vendosni vetëm një fetë molle që të siguroheni se e mbulon vaji. Më pas kalojini fetat e mollëve tek brumi duke u siguruar që të mbulohen mirë dhe skuqini në vajin e nxehtë. Gjatë skuqjes, kthejini nga ana tjetër.
 • Më pas vendosini në një letër kuzhine për të thithur vajin e tepërt. Në një tas të vogël përzieni 30 gr sheqer dhe pak kanellë pluhur për të aromatizuar petullat. Spërkatini ato me këtë përzierje.

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).