Art & Kulturë

Një hartë që përkthen emrat e qyteteve të mëdha, ja cili është kuptimi i emrit të Tiranës

Në botën në të cilën ne jetojmë kemi një shumëllojshmëri aq të madhe gjuhësh, saqë është e vështirë thjesht për t’i mbajtur mend ato.

Sipas studimeve, ekzistojnë rreth 7.106 gjuhë të ndryshme aktive, ku fjalë të njohura botërisht kanë përkthime të ndryshme në secilën prej tyre.

Një hartë e re nga “On The Go Tours” ka fokusuar 191 qytete të mëdha në botë, kryesisht kryeqytetet e shteteve dhe ka bërë një përkthim fjalë për fjalë të kuptimeve të emrave të tyre.

Ajo ka publikuar këtë hartë, ku në mesin e tyre bënte pjesë edhe Tirana me Prishtinën. Kështu, sipas kësaj harte, Tirana do të thotë baxho, ndërsa Prishtina përkthehet si “burim uji”.

Por, jo vetëm kryeqyteti ynë ka një përkthim të çuditshëm. Qyteti i Birmingham përkthehet si “fshati i njerëzve të Beornmundit”, Dublin “pishinë e zezë”, ndërsa Budapest përkthehet si “Furra e Ujit”.

Një pjesë e listës:

Kandahar (Afganistan) – Aleksandri i Madh

Tirane (Shqipëri) – Baxho

Luanda (Angola) – Taksa

Buenos Aires (Argjentinë) – Erëra të ndershme

Vjenë (Austri) – Fortesë e bardhë

Dhaka (Bangledesh) – Pema e vogël me shkurre

Bruksel (Belgjikë) – Shtëpia në Mars

Sarajevë (Bosnje dhe Herzegovinë) – Fushë rreth pallatit

Rio de Janeiro (Brazil) – Lumi i janarit

Sofje (Bullgari) – Urtësia

Bogota (Kolumbi) – Shtojcë jashtë fushave bujqësore

Santiago de Kuba (Kuba) – Shën Jakobi i vendit

Kopenhagë (Danimarkë) – porti i Merchantit

Xhibuti (Xhibuti) – Porta e bërë prej fibrave të palmës

Kajro (Egjipt) – Fituesi

Lautoka (Fixhi) – Sytë e demit

Açra (Gana) – Milingonat

Qyteti i Guatemalës (Guatemalë) – Qyteti i tokës pyjore

Tegucigalpa (Honduras) – Mali i Silverit / vendi ku jetojnë elita

Budapest (Hungari) – Furra e ujit

Reykjavik (Islanda) – Gjiri i tymit

Delhi (Indi) – Eminencë / prag

Xhakarta (Indonezi) – I vdekur

Dublin (Irlandë) – Pishinë e zezë

Roma (Itali) – E fortë

Nairobi (Kenia) – Vendi i ujërave të ftohtë

Monrovia (Liberia) – Emërohet pas presidentit amerikan James Monroe

Luksemburgu (Luksemburg) – Kalaja e vogël

Kuala Lumpur (Malajzi) – Konflikti i muhamit

Monako Qyteti (Monako) – Qyteti i shtëpisë së re

Podgorica (Mali i Zi) – Nën kodrën e vogël

Amsterdam (Holandë) – Diga në ujë

Oslo (Norvegji) – Livadh i perëndive

Ngerulmud (Palau) – Vendi i peshkut të fermentuar

Manila (Filipine) – Vendi i bimëve të lulëzuar të mangrovës

Bukuresht (Rumani) – Qyteti i gëzimit

Dakar (Senegal) – vend strehimi

Singapori (Singapori) – qyteti Lion

Bratislavë (Sllovakia) – Lavdia e Braslavit

Bloemfontein (Afrika e Jugut) – Burim i luleve

Sevilje (Spanjë) – I thjeshtë

Khartoum (Sudan) – Fundi i një trungu të elefantit

Paramaribo (Suriname) – Banorë të lumenjve

Damasku (Siri) – Vendi i ujitur mirë

Bangkok (Tajlandë) – Qarku i kumbullave të egra

Ashgabat (Turkmenistan) – Qyteti i dashurisë

Funafuti (Tuvalu) – Banane

Abu Dhabi (UAE) – Babai i gazelës

Birmingham (UK) – Fshati i popullit të Beornmundit

Montevideo (Uruguaj) – Unë shoh një mal

Qyteti i Vatikanit (Qyteti i Vatikanit) – qyteti i Soothsayer

Harare (Zimbabve) – Ai nuk fle

Leave a reply

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).