Art & Kulturë

Fileto pule me speca

Nëse ju gjenden fileto pule dhe speca në shtëpi, keni mundësinë të provoni një pjatë të veçantë dhe shumë të shijshme. Mos u justifikoni se ju merr shumë kohë, sepse në fakt përgatitet shumë shpejt!

Përbërësit:

 • 2 fileto pule
 • 2 speca
 • 2 domate
 • ½ gotë verë e bardhë
 • Pak miell
 • Vaj
 • Kripë
 • Piper i zi
 • Majdanoz

Përgatitja:

 • Së pari rrihni filetot e pulës me një çekiç kuzhine dhe më pas rregullojini me pak kripë dhe piper të zi. Vendosini në një pjatë dhe lërini mënjanë për disa minuta.
 • Ndërkohë, pastroni specat nga farat dhe prejini në shirita mesatar.
 • Skuqini me pak vaj për disa minuta në zjarr të ngadaltë dhe shtoni në të edhe filetot e pulës pasi t’i kaloni më parë në miell.
 • Skuqini filetot për disa minuta nga të dyja anët dhe shtoni më pas në të verën e bardhë.
 • Mbulojini me kapak dhe pasi vera të avullojë plotësisht shtoni në të domatet e prera. Rregullojini me pak kripë dhe piper të zi dhe lërini të ziejnë për disa minuta.
 • Më pas, largojini nga zjarri, vendosini në një pjatë për servirje dhe dekorojini me pak majdanoz.

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).