Art & Kulturë

Çfarë është pluhuri matcha dhe si përdoret

Matcha është lloj i çajit të gjelbër, gjethet e të cilit thahen dhe shndërrohen në pluhur, i cili është një nga preparatet më të njohura natyrale për rritjen e qëndrueshmërisë fizike dhe energjisë.

Hulumtimet kanë treguar që matcha mund t’ju ndihmojë të digjni kaloritë katër herë më shpejt.

Image result for matcha tea

Nuk ka efekte anësore, nuk dëmton organizmin, nuk rrit shtypjen e gjakut.

Me këtë pluhur mund të largoni toksinat, metalet e rënda dhe papastërtitë nga organizmi, transmeton Koha.net. Pasi që rritet në hije, matcha është më e pasur me klorofil se sa çdo çaj tjetër i gjelbër dhe për këtë arsye është superiore në pastrimin e organizmit.

Ja si të bëni një akullore me të:

Ju nevojiten:

– 1,5 filxhanë qumësht,
– 1.5 filxhan krem të lëngshëm,
– 2 deri 3 lugë matcha pluhur,
– 1 lugë uji të nxehtë dhe
– 1 lugë vanilje.

Në enë përzieni qumështin dhe sheqerin dhe me mikser elektrik përzieni derisa të mos tretet sheqeri. Përziejeni pluhurin matcha dhe 1 lugë ujë të nxehtë, dhe këtë shtojani përzierjes së sheqerit dhe qumështit.

Shtoni edhe kremin e lëngshëm dhe vaniljen, dhe përzieni të gjitha mirë. Akulloren lëreni në frigorifer gjatë natës.

Leave a reply

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).