Art & Kulturë

Nëntor
15 E mërkurë

ATTILA

E mërkurë, 15 Nëntor, 2023 - E diel, 19 Nëntor, 2023 (7:00 pm - 10:00 pm)

Përshkrimi

Pushtet barbar, tradhëti e dëshirë për liri!

🔴 “Attila” e G. Verdi, një opera PREMIERË ABSOLUTE që do të ngjisë në skenën e TKOB-së tragjedinë e shekullit të V të mbretit të Hunëve, Attilës, dhe rezistencën së popullit italian, me në krye guximtaren Odabella, ndjekur nga gjenerali Ezio dhe i dashuri i saj Foresto. 🇮🇹 Heroizmi i vajzës italiane, Odabellës, e cila me trimërinë e saj arrin të fusë në kurth pushtuesin barbar, duke u hakmarrë kështu ndaj vdekjes së të atit, bën që historia të shkruhet në favor të drejtësisë.

🎼Kjo opera që prezanton aspekte të një natyre novatore, në konceptimin dramaturgjik dhe stilistik të krijuesit të tij, do të ngjitet nga Orkestra Simfonike, Solistët dhe Kori i TKOB-së, 🪄nën dirigjimin e veçantë të maestros, Jacopo Sipari di Pescasseroli, ✨ regjinë e Ada Gurrës, dhe kostumografinë e Edlira Qyshkës.

📌 Në 4 netë plot emocione, mes konflikteve njerëzore dhe idealizmit patriotik,

👉 “Attila” vjen më 15-16-18-19 NËNTOR, ora 19:00, në TKOB!

Kalendar eventesh

E mërkurë, 15 Nëntor, 2023 - E diel, 19 Nëntor, 2023

7:00 pm - 10:00 pm  
Closed

Politika e rimbursimit

Cancel booking before 0 days

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).