Art & Kulturë

Tetor
07 E shtunë

KINEMAJA GJERMANE

E shtunë, 7 Tetor, 2023 (7:00 pm - 10:00 pm)

Përshkrimi

Ju ftojmë të ndiqni tri filma🎞️ si pjesë e programit të kuruar për Javën Kulturore Gjermane!🇩🇪
Filmat do të shfaqen në Qendrën e Artit “Agimi në Tiranë

Në datën 02.10.2023
Ora 20:00
“Të gjithë flasin për motin” nga Annika Pinske (2022)
(gjermanisht me titra anglisht)

Më shumë mbi filmin:
Parashikimi i motit për ditët e ardhshme, zgjedhja e kekut të duhur për festën e 60-vjetorit ose koncepti i lirisë sipas Hegel? Origjina dhe formimi ynë personal nuk mund të lihen mënjanë përherë. Këtë duhet ta kuptojë edhe Clara, kur ajo kthehet në vendlindjen e saj në Mecklenburg për festën e nënës së saj. Me ndjeshmëri të saktë për mjediset respektive, regjisorja Annika Pinske fillimisht paraqet jetën në universitet mes punëve të përkohshme dhe marrëdhënieve akademike të Claras, e cila hulumton më shumë për veten e saj mes të shkuarës dhe të tashmes.

Në datën 05.10.2023
Ora 16:00
“Sy për sy” nga Evi Goldbrummer dhe Joachim Dollhopf
(gjermanisht me titra shqip)

Më shumë për filmin:

Historia e të voglit Miki është një udhëtim kurioz dhe aventuresk që nis e gjitha prej një letre që ai zbulon e që i përket nënës së tij. “Sy për sy” nuk është vetëm një film argëtues për fëmijë, por përçon edhe një mesazh të rëndësishëm: tolerancë, sinqeritet dhe empati për njerëzit, të cilët janë ndryshe.

Në datën 07.10.2023
Ora 19:00
“Gjenerata e paaftë për lidhje” (2021)
(gjermanisht me titra anglisht)

Më shumë për filmin:

Tim (Frederick Lau) ka kohë është arrirë në jetën e tij profesionale në një agjenci, por imazhi i vetvetes si një person i ri dhe mbi të gjitha i pa-lidhur duhet të ruhet me çdo kusht. Megjithëse filmi mban titullin “Gjenerata e paaftë për lidhje”, nuk humb besimin në romancën klasike dhe kështu bëhet një portret i saktë i një gjenerate të rreth 30-ve, si dhe një komedi romantike e inskenuar me zgjuarsi dhe me aktrim të mrekullueshëm.

Kalendar eventesh

E hënë, 2 Tetor, 2023

8:00 pm - 10:00 pm  
Closed

E enjte, 5 Tetor, 2023

4:00 pm - 6:00 pm  
Closed

E shtunë, 7 Tetor, 2023

7:00 pm - 10:00 pm  
Closed

Politika e rimbursimit

Cancel booking before 0 days

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).