Valbona, destinacioni i zgjedhur nga 120 mijë turistë në vitin 2017

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

 

Parku Kombëtar i Valbonës është vizituar këtë fundvit nga shumë persona, të cilët kanë festuar mes natyrës së rrethuar nga dëbora, natën e ndërrimit të viteve.

Vetëm këtë vit, në Luginën e Valbonës u futën rreth 120 mijë vizitor të huaj dhe vendas, thotë për ATSH Besnik Hallaci, Drejtor i Parkut Natyrorë të Tropojës.

Lugina e Valbonës është shpallur Park Kombëtar në janar të vitit 1996.  Ajo konsiderohet si mrekullia e Alpeve, e cila kufizohet me Parkun Kombëtar te Thethit dhe zonën natyrore ”Lumi i Gashit”, së fundmi e mbrojtur nga UNESCO për vlerat e biodiversitetit.

Territori i saj përshkohet nga rruga automobilistike Bajram Curri-Dragobi – Valbonë e Çerem. Ka maja të larta e të thepisura dhe për çdo stinë ndërron koloritin e ngjyrave, duke paraqitur një dinamikë të jashtëzakonshme imazhesh në kushtet e një lugine plot të papritura e me shumë labirinte.

Valbona është lumi më i madh i Alpeve që derdhet në Drin. Zbritjet e lumit nga Bjeshkët e Rragamit e Çeremit plot zhurmë e shkumëzim japin një pamje të veçantë për turistët. Uji është i pastër, i kthjellët, i rrëmbyeshëm dhe mjaft i tejdukshëm. Parku është i pasur me guva e shpella, ku njëra prej tyre është dhe shpella e Dragobisë.

Gjatë dimrit, Parku i Valbonës cilësohet si zona më e ftohtë, ku në disa raste temperaturat zbresin në – 10° C deri në – 20°C., ndërsa vera është mjaft e freskët. Hoteleria është ajo tradicionale me ndërtesa kryesisht dykatëshe të stilit tradicional, me çati të pjerrëta e në të rrallë edhe me tjegulla, por së fundmi janë ngritur hotele bashkëkohorë me të gjitha komoditet. Vizitorët këtu gjejnë ushqim tradicional, shtrojë e mbulojë, pra, gjithçka.

Gjithashtu, lundrimi me tragetin Fierzë-Koman paraqet një atraksion të vërtetë turistik për këdo që viziton Valbonën në të katër stinët.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Vendos një përgjigje

Ju lutemi të vendosni komentin tuaj !
Ju lutemi të vendosni emrin tuaj