‘Vajzë Shqiptare’, një pikturë e veçantë

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Piktura “Vajzë Shqiptare” (77.5 cm x 63.5 cm) e piktorit të shquar holandez Jan Frederik Pieter Portielje, realizuar në vitin 1870, ndoshta është nga më interesantet e galerisë së punëve të piktorit.

Pesha meditative e modeles deshifrohet qartë me një vështrim të veprës. Impresionuese mbeten gjithashtu ngjyrat e ndezura, karakteristike për punët e piktorit, në të njëjtën kohë evidentim i elementeve të veshjes së gruas shqiptare, gruas së stolisur, gruas që dëshmon qartazi pragun e një solemniteti, sepse e tillë është gjithçka që shikohet në tablo.

Jan Frederik Pieter Portielje ka lindur në vitin 1829 dhe ka vdekur në vitin 1895

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.