Sot, ditëlindja e dramaturgut shqiptar Et’hem Haxhiademi

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Et’hem Haxhiademi lindi më 8 mars të vitit 1902 në Elbasan dhe sot do të ishte ditëlindja e tij e 116-të.

Përfaqësuesi i rrymës së klasicizmit në letërsinë shqipe, Haxhiademi ishte edhe një nëpunës dhe veprimtar politik i Ballit Kombëtar.

Ai vdiq në burgun e Burrelit ku ishte mbyllur si një “Armik i Popullit” më 17 mars 1965, në moshën 63 vjeçare. Veprat e tij u ndaluan që të lexoheshin nga shoqëria komuniste e asaj kohe dhe u hoqën nga qarkullimi.

Në vitet ’30 të shekullit të kaluar, ai botoi tragjeditë “Uliksi”, “Akili”, “Aleksandri”, “Pirrua”, “Skënderbeu”, “Diomedi” dhe “Abeli”. Penës së tij i takojnë edhe një përmbledhje poezish me titullin “Lyra” (1939), dhe përkthimi i “Bukolikeve” të Virgjilit (1932).

Ish të burgosur në këtë burg kanë folur edhe për dy vepra që Haxhiademi ka shkruar gjatë kohës atje: “Jeta e njeriut” (roman) dhe “Koha e premtueme” (dramë), të cilat nuk janë gjetur ende sot e kësaj dite.

Mbetet detyrë e dorës së parë po aq letrare sa edhe patriotike, që historia e letërsisë dhe kritika letrare të pasqyrojnë e të analizojnë veprimtarinë letrare të shkrimtarit Et’hem Haxhiademi, që ky të jetojë në letërsinë dhe në kujtesën e popullit tonë për të cilin punoi dhe vdiq.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Vendos një përgjigje

Ju lutemi të vendosni komentin tuaj !
Ju lutemi të vendosni emrin tuaj