Solli disa nga filmat më të bukur anime, ndërron jetë bashkëthemeluesi i studios japoneze Ghibli

Isao Takahata, bashkëthemeluesi i një prej studiove më të famshme të animimit “Ghibli”, ka ndërruar jetë ditën e djeshme në moshën 82 vjeçare.

Image result for isao takahata
Isao Takahata

Së bashku me regjisorin Hayao Miyazaki, ata themeluan Studion Ghibli në vitin 1985, e cila shumë shpejt prodhoi disa nga filmat anime më të famshme dhe më të bukur të të gjitha kohërave.

Image result for castle in the sky
Castle in The Sky

Produksionet më të mira të Takahata janë “The Tale of the Princess Kaguya” për të cilin fitoi çmimin “Filmi më i mirë” në Academy Award më 2014, “Nausicaa of the Valley of the Wind”, “Castle in the Sky”, etj.

Image result for studio ghibli

Image result for nausicaa of the valley
Nausicaa of the Valley of the Wind

Por ndoshta filmi më i dashur dhe më i lavdëruar nga të gjithë, është historia prekëse e dy vëllezërve jetimë gjatë Luftës së II Botërore “Grave of the Fireflies”.

Image result for isao takahata

Ai vdiq në një spital në Tokio, si pasojë e kancerit në mushkri. Takahata do të vazhdojë të kujtohet nga të gjithë adhuruesit e produksioneve anime, por edhe nga ata që dinë të vlerësojnë kinematografinë botërore.