“Plaçkitësit”, drama kosovare në Teatrin e Kumanovës

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Regjisori nga Kosova, Ben Apolloni, do të prezantojë shfaqjen “Plaçkitësit” përpara publikut të qytetit të Kumanovës më datë 16 janar, ora 20:00.

Kjo dramë nga Joe Orton, trajton momente të hidhura dhe tragjike të jetës, ku paraqitet në teatër në stilin e një komedie të zezë.

“Plaçkitësit” është një komedi e zezë me plot kuptimin e fjalës, sepse ndodh në ditë funerali, në një ditë kur familjarët e të vdekurës do të duhej të ishin duke mbajtur zi, por ata në atë ditë i bëjnë të gjitha të zezat, duke mos pasur pikë respekti për të vdekurën.

“Kjo komedi e mbushur përplot situata e batuta komike, në fakt është shumë e hidhur dhe fshikulluese për njeriun e kohës tonë i cili ka humbur të gjitha vlerat njerëzore. Vlera për të cilat gjithmonë është folur, por duket se kurrë nuk kanë ekzistuar.”-, është shprehur regjisori.

Në rolet kryesore interpretojnë aktorët rezidentë të Teatrit të Kumanovës: Sefedin Shabani, Shkëlqim Islami, Ismail Kasumi, Qazmedin Nuredini, Mirsad Abazi, dhe aktores mysafire nga Shkupi, Rabije Alilovska.

Gjithashtu, shfaqja e kësaj vepre më 16 janar është bërë në shenjë përkujtimi të veprës së aktorit kumanovar, Sefedin Nuredini, i cili vjet më 14 janar ndërroi jetë pas një sëmundje të rëndë shëndetësore.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.