Ja disa nga përfitimet që ulliri sjell në shëndeti juaj

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Nuk është sekret që ky frut i vogël përmban disa veti shumë të mira për organizmin e njeriut. Ai është i mirë për shëndetin në shumë mënyra të ndryshme, të cilat po i rendisim më poshtë.

Ulliri është ushqimi më i mirë për ta mbajtur zemrën e shëndetshme. Ata janë të përbërë nga disa acide, të cilat largojnë kolesterolin e keq dhe mbajnë kolesterolin e mirë. Sipas disa studimeve, njerëzit që konsumojnë prej një kohe të gjatë vaj ulliri ekstra të virgjër, kanë më pak mundësi të preken nga infarkti në zemër, tensioni i lartë dhe problemet kardiovaskulare.

Ai përmirëson qarkullimin e gjakut. Lënda bimore që gjendet në përbërjen e ullirit, rrit prodhimit e oksidit nitrik, që sjell përmirësimin e funksionit kardiovaskular dhe rritjen e qarkullimit të gjakut në inde.

Ullinjtë sjellin benefite anti-inflamatore. Gjithashtu, ato janë të dobishme për kockat dhe përmirësojnë shëndetin e trurit, duke mbrojtur indet e organeve jetësore nga rreziqe të ndryshme që i kanosen.

Nëse përdorni vajin e ullirit në gatimet tuaja, atëherë do të jeni duke konsumuar yndyrna të pangopura dhe të shëndetshme, të cilat do ju furnizojnë më gjatë me energji. Po ashtu, ulliri ul rrezikun e prekjes nga disa lloje të kancerit, si pasojë e nivelit të lartë të antioksidantëve që përmban, të cilat mbrojnë ADN dhe ulin stresin oksidativ.

Si përfundim, ullinjtë ju ndihmojnë që trupi juaj të thithi më mirë lëndët e tjera ushqyese dhe përmirësojnë sheqerin në gjak, prandaj nëse nuk e konsumoni këtë frut kaq të mirë, ç’po prisni ende?!

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Vendos një përgjigje

Ju lutemi të vendosni komentin tuaj !
Ju lutemi të vendosni emrin tuaj