Zhdukni lythat, pikat e zeza, shenjat nga dielli, dhe shenjat e moshës vetëm kështu

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Lythat, poret e bllokuara dhe pikat e moshës. Këto probleme të lëkurës shpesh rezultojnë nga mosbalancimi hormonal, ushqimi jo i shëndetshëm ose thjesht gjenetika. Por, lista e shkaqeve është shumë më e gjatë.

Por ja si t’i hiqni ato në mënyrë natyrale:

LYTHAT

Lythat mund të shfaqen në çdo kohë të jetës dhe të prekin njerëzit e të gjitha moshave, përfshirë fëmijët. Ka dy faktorë kryesorë për shfaqjen e lythave – ekspozimi në dielli, i cili ndikon në qelizat e pigmentimit të lëkurës, të njohur gjithashtu si melanocita dhe faktori gjenetik.
Vaj Ricini dhe Sodë Buke

Thjesht përzijini dy përbërësit në një masë kremoze, pastaj aplikoni në lyth. Mbuloni zonën me një fashë dhe lini atë brenda natës. Hiq fashë në mëngjes pastaj lajeni zonën. Bëni trajtimin çdo natë.

Uthull të mollës

Vendosni një top pambuku në uthull molle pastaj aplikoni në lyth. Sigurohuni me një fashë ose disa kaseta mjekësore duke e lënë atë për disa orë. Moleja do të bjerë.

Hudhër

Ekstrakti i hudhrës ose thjesht hudhra e thjeshtë është një nga mjetet më të dobishme natyrore për një numër çështjesh të lëkurës duke përfshirë edhe lythet. Është shumë e fortë, kështu që është e rëndësishme për të mbrojtur lëkurën tuaj. Ajo që duhet të bëni është të aplikoni disa ekstrakte hudhrash ose hudhër të grirë në lyth, të mbuloni zonën me fashë dhe ta lini atë për katër orë. Ju duhet ta bëni këtë në baza të rregullta ditore.

PIKAT E ZEZA & SHENJAT E MOSHËS

Pikat e zeza, të njohura edhe si pika të moshës, zakonisht shfaqen në moshë të mesme osetek të moshuarit, kjo nuk është rregull 100%. Ato janë njolla të zbehta të lëkurës në fytyrë, duart dhe parakrahët që shfaqen me moshën. Shkaqe të tjera përfshijnë ekspozimin e diellit.

Qepë

Thjesht shtrydheni qepën dhe zbatojeni këtë në shejat e zeza/moshës. Lëreni për 10-15 minuta dhe pastaj shpërlajeni. Bëni trajtimin në baza të rregullta ditore derisa të zhduken shejat e errëta.

Aloe Vera

Aplikoni xhel të freskët aloe vera në shenjat e errëta dhe lini atë për gjysmë ore. Idealisht, duhet të përdorni xhelin e brendshëm të një impianti të freskët aloe vera (bima e freskët)

Limon

Vendosni një top pambuku në lëng limoni pastaj fërkojini shejat e errëta dy herë në ditë.

PORET
Poret e bllokuara, të cilat janë më tipike të lëkurës së yndyrshme. Ata nuk janë vetëm të shëmtuara në pamje, por edhe të dhimbshme, sidomos nëse nuk trajtohen ose nëse rriten në madhësi. Ato ndikojnë ndjeshëm në cilësinë e lëkurës.

Avull

Filloni duke larë fytyrën tuaj dhe pastaj afrojeni fytyrën mbi një tenxhere me ujë të vluar. Mbuloni kokën me një peshqir në mënyrë që të merrni efekte optimale nga avulli. Qëndroni në këtë pozicion 10-15 minuta. Lani fytyrën tuaj me ujë të ngrohtë disa herë pas avullimit. Në fund, aplikoni pak uthull për të hequr çdo papastërti.

Sheqer

Krijoni një paste duke përdorur sheqer dhe limon. Fërkoni këtë në përdorimin e një pëlhure pambuku në një lëvizje rrethore. Sapo të kryhet pastrimi, lani plotësisht fytyrën.

Për lehtësim të këtyre procedurave mund të përdorni edhe brusha për fytyrë të cilat do ju ndihmojnë në shpërndarjen e këtyre maskave të cilat do ti përgatisni vet.

Brushat për pastrim të fytyrës tani janë trendi më i kërkuar në treg, ato janë shumë efikase dhe mund të përdoren për çdo trajtim të fytyrës.

Ne ju propozojmë ëellneo Facial Brush për rutinën e tuaj të përditshme për përkujdesje të plotë dhe shkëlqim të hatashëm të fytyrës.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.