Gratë që ishin viktima të diktaturës komuniste

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Instituti për Demokraci, Media dhe Kulturë, në partneritet me Platformën Evropiane për Kujtesë dhe Ndërgjegjësim, kanë rikujtuar me rastin e 8 marsit, Ditës Ndërkombëtare të Gruas, miliona gra që kanë qenë viktima të diktaturës komuniste në Evropën Lindore dhe Qëndrore.

Brutaliteti i regjimit komunist ndaj këtyre grave u risoll edhe njëherë në kujtesën e publikut, ku këto gra, për arsye politike, u ekzekutuan me ose pa gjyq, u vranë në përpjekje për t’u arratisur nga ‘Perdja e Hekurt’, u internuan në kampe përqëndrimi dhe u mbyllën në burgje. Shumë prej tyre u torturuan, u zhveshën nga dinjiteti i tyre dhe u persekutuan në mënyra nga më çnjerëzoret.

Edhe pse regjimi ka rënë me kohë, gratë që i kanë mbijetuar këtyre mizorive dhe persekutimit komunist, e kanë patur më të vështirë se meshkujt për të folur mbi traumën që kanë kaluar.

Në përkujtim të këtyre grave, sot është mbajtur një minutë heshtjen në orën 12:00. Ky aktivitet është zhvilluar në Tiranë, Pragë, Talin, Riga, Vilnius, Varshavë, Berlin, Dresden, Bratislava, Ljubljana, Bukuresht dhe Kiev. Ndërsa për të gjetur fotografi të grave të cilat kanë qenë viktimë e komunizmit në Shqipëri ka ndihmuar “Vendi i Dëshmisë dhe Kujtesës”.

Bashkëngjitur gjeni fotot e disa prej grave të dënuara me pushkatim gjatë komunizmit në shekullin e 20-të.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Vendos një përgjigje

Ju lutemi të vendosni komentin tuaj !
Ju lutemi të vendosni emrin tuaj